Sepak Takraw je obdobou nohejbalu. Thajci ho hrají s proutěným míčem
V Kanadě vznikl hokej, v Anglii fotbal a Československo se může pochlubit, že dalo světu nohejbal. Míčem přes síť se ale nekope jen tak, jak to známe ze střední Evropy. Trochu jiný nohejbal je hodně oblíbený v jihovýchodní Asii. Sepak Takraw se hraje přes vyšší síť, s jiným míčem a velké oblibě se těší třeba v Thajsku.
Na betonovém plácku o velikosti hřiště na badminton hraje šestice Thajců Sepak Takraw (čti „sepak takró“), v doslovném překladu „kopat míč“.
Na každé straně jsou tři hráči, síť je vysoko metr a půl, a tak jsou hráči nuceni smečovat při výskoku, ideálně při saltu. A navíc s hodně netradičním míčem.
„Je proutěný a má díry. Je menší než fotbalový a rozhodně není tak měkký. Prakticky nemůžete hrát bez bot, protože by vás to opravdu bolelo. Ten míč je hodně tvrdý a vydává takový zvláštní zvuk,“ popisuje Jup, který pracuje jako průvodce pro turisty na lodích plujících mezi ostrovy na jihu Thajska.
Když má čas, také si zahraje. Má rád i futsal, který je v jižní Asii populární, ale existuje prý ještě jedna varianta Sepak Takraw: „Stoupnete si dokola a jen si kopete. Jde o to udržet míč co nejdéle ve vzduchu.“
Varianta je to poznání jednodušší, a když vidíte, jak si vedou Thajci při kopání míče přes vysokou síť, nabízí se myšlenka na to, že by balon udrželi ve vzduchu i několik dní při oné jednodušší variantě. Akčnější je ale samozřejmě kopání přes síť.
„Hrajeme to tady v Thajsku a okolních regionech. V Malajsii se to hraje hodně. A jsme v tom dobří. Asi nejlepší na světě. A ten důvod je prostý, on to vlastně nikdo jiný na světě ani nezná, a tak to prostě hrát neumí,“ dodává Jup.