Šermíř Alexander Choupenitch s sebou na tréninkový kemp do Švédska vzal i pětici českých talentů

Sám má většinu kariéry ještě před sebou, přesto šermíř Alexander Choupenitch dbá na to, aby měl zdatné nástupce. Už několik roků po sobě přijímá pozvání pořadatelů vánočního soustředění v Göteborgu. Letos zařídil účast na tréninkovém kempu ve Švédsku i pětici dalších Čechů, teenagerů se zápalem pro šerm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Choupenitch v ázerbájdžánském Baku, dějišti Evropských her | Foto: Michal Jurman

„Tak jako mě motivují ostatní sportovci a lidé, kteří něco dokázali, tak i já se snažím předat své zkušenosti dál. Kdybych v životě motivoval třeba jen jediného člověka, tak je to úplně super,“ vysvětluje česká šermířská jednička.

Česká skupinka v čele s reprezentantem a nejlepším českým šermířem poslední doby Alexandrem Choupenitchem tvoří jen nepatrnou část chlapců a dívek v göteborské šermířské hale. Všichni se připravují na hodinu jógy a protahovacích cviků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexander Choupenitch si s sebou na tréninkový kemp do Švédska vzal nadějné české šermíře, aby jim předával zkušenosti

„Český šerm na tom není úplně nejlíp. Takže je fajn si zašermovat v přátelském prostředí s lidmi, se kterými se normálně nepotkáme,“ dodává jeden z Choupenitchových svěřenců.

Samostatnost, cizí jazyk a ještě trénink s vrstevníky, ale i elitními dospělými šermíři ze Skandinávie, Maďarska nebo Itálie. To všechno si teď po pět dní užívají mladí Češi, kteří využili nabídky svého krajana a sportovního idolu.

„Strašně obdivuji, co pro nás dělá. V létě například zorganizoval soustředění s italským trenérem. A vše to dělá jen ze své vůle. Je to náš vzor, strašně moc toho dokázal a je to super tady s ním být,“ dodává další z cvičenců.

Český reprezentant se při tolika pochvalách jen usmívá. „Opravdu je nenutím tohle říkat,“ směje se Alexander Choupenitch. Šermířský opatrovník svých mladších krajanů, který má vzhledem ke svým běloruským, pravoslavným kořenům Vánoce teprve před sebou.

Jan Kaliba, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme