Servis pro vodáky se v ČR zlepšuje, ale jejich chování zatím ne

Pořádně překvapen by nejspíš byl ten, kdo by teď po mnohaleté pauze dostal najednou chuť vydat se s lodí a pádlem na některou z tuzemských řek. Kromě jiného by totiž zjistil, že půjčoven veškerého vodáckého nádobíčka přibylo v Česku jako hub po dešti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodáci na řece - ilustrační foto

Vodáci na řece - ilustrační foto | Foto: Anna Černá

„Jsou půjčovny, které mají 500 lodí a jsou schopny zajistit kompletní servis. Zákazníkovi loď dovezou na místo, odkud chce vyplout, pak si ji převezme v místě, kde chce zákazník skončit. Ten tedy může přijet ve smokingu do Vyššího Brodu a za 4 dny může z Českých Budějovic zase ve smokingu odjet,“ pochlubil se onehdy zkušený propagátor pádlování Vojtěch Jančar.

Faktem je, že vodáků ve smokingu mnoho nepotkáme, ale těch, kteří ani v roli začátečníků nemají chuť naslouchat radám zkušenějších - těch můžeme potkávat na tuzemských řekách poměrně dost.

„Mám zkušenosti, byl jsem na vodě v mnoha zemích a nikde jsem neviděl jezdit na vodu lidi tak nepřipravené. Ale hlavně neochotné se něco naučit,“ okomentoval situaci dlouholetý předseda sekce vodní turistiky při Českém svazu kanoistů Jiří Škranc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vodní turistika patří v ČR k populárním, ovšem participanti stále nemají kulturu

A měl pro svůj kritický pohled i jeden argument pocházející z Prahy. „Naše vodácká škola zanikla, protože nebyl zájem o to, aby se někdo učil na vodě jezdit.“

„Situace v Česku je zvláštní . Pokud chce v zahraničí začít někdo s pádlováním, tak v první řadě hledá vodáckou školu. Chce se naučit alespoň základy. U nás tomu tak vždycky není. Při půjčovnách nebo cestovních agenturách už dneska vodácké školy vznikají. Nabízí servis začátečníkům i pokročilým,“ připomíná Jančar.

Bohužel i nedávné povodně připomněly, že pro toho, kdo má chuť riskovat za každou cenu, může být voda nevyzpytatelným a nelítostným soupeřem. Teď už je zase všechno v normálu a můžeme si v pohodě pádlovat, kam se nám zachce, řekne si možná ten, kdo má dobrodružnější náturu.

Divoká voda není stojatá

Jenomže například jezy na českých řekách nikdo nezrušil. A brát je na vědomí až v okamžiku, kdy rozdivočelá voda překlopí loď, to už bývá pozdě.

„Plavat v divoké vodě je naprosto něco jiného než třeba v bazéně, rybníce nebo na přehradě. Pod většinou jezů v České republice se tvoří zpětný proud a právě ten dokáže toho, kdo do té vody spadne, umlátit,“ uzavírá Škranc.

A tak příjemné léto na vodě může prožít pouze ten, kdo má po ruce zdravý rozum a kdo si nechá poradit.

Aleš Procházka, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme