Sestry Antošovy - nadějný český dvojskif

Veslařský oddíl pražské Slávie se může pochlubit nejen tím, že na sobotu a neděli chystá 97. ročník populárních Primátorek, ale třeba i tím, že pečuje o několik opor české reprezentace. Na prvním místě je to skifařka Mirka Knapková, ale navíc ve slávistické loděnici také zraje posádka dvojskifu, kterou tvoří sestry Jitka a Lenka Antošovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veslování | Foto: Comstock Images

Starší Jitka v loňské sezóně startovala především mezi skifařkami a na otázku, zda by nechtěla veslovat na jedné lodi se svojí sestrou, odpovídala opatrně: Jednou třeba ano, ale zatím jsme to spolu zkoušely jen tak, pro zábavu. Jenomže stačilo pár měsíců a všechno je jinak.

„Po mistrovství Evropy v Bělorusku jsme měly chvíli volno a pak jsme začínaly trénovat zhruba v prosinci,“ řekla Jitka Antošová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sestry Antošovy - nadějný český dvojskif

Svoji mladší sestru Lenku nemusela jako budoucí spolubojovnici na dvojskifu nijak složitě přemlouvat. Naopak. „Já jsem si to vždy přála jednou jezdit se sestrou. Ale netušila jsem, kdy to přijde,“ prohlásila Lenka Antošová.

V praxi z toho vyplynulo, že Lenka dala sbohem loděnici i gymnáziu v Děčíně a přesunula se za Jitkou do pražské Slávie. „Tím, že to bylo hodně narychlo, tak jsem si to v podstatě ani neuvědomila, že je to tak zásadní krok. Protože v Děčíně to bylo až do loňského roku takové veslování pro radost. Metody trenéra Pepy Lukši se určitě liší do metod trenéra Václava Pazderky v Děčíně.“

Ono by se to dalo přeložit i tak: Nový trenér si zkrátka dává záležet na tom, aby Lenka Antošová zjistila, že veslování není vůbec žádná zábava, ale pouze a jedině pořádná dřina. „Ne, ne to vůbec. Mě to naopak začalo teď hrozně moc bavit!“ poznamenala Lenka Antošová.

Že by ale stěhování z menšího města do Prahy a ještě k tomu do jednoho z elitních veslařských klubů bylo pro Lenku až tak jednoduché? „Pro mne to tak těžké není, protože tu mám dvě starší sestry.“

Třetí sestra jezdila rekreačně

Ve své podstatě by vlastně Jitka a Lenka Antošovy mohly truchlit nad tím, že ve veslování zatím neexistuje kategorie trojskifů. „Prostřední sestra Jana, když veslovala, tak rekreačně. Myslím si, že by ji ani závodní veslování moc nebavilo. Takže nám to líto není. Ale když potřebujeme, tak se o nás postará,“ ubezpečila Jitka Antošová.

A kdo má podle Jitky na lodi hlavní slovo? „Mladší sestra Lenka.“ Ta hned zdůvodňuje toto tvrzení. „Protože mám pozici veslovoda, sedím na stroku. A to je většinou jeho úkol.“ Lenka Antošová, ale pro klid svědomí také jedním dechem dodala. „Na lodi jsme se nikdy nehádaly!“

Nějaké hádání navíc pro nejbližší dobu ani nepřipadá v úvahu. Vždyť před pár dny tento náš dvojskif obsadil v úvodním závodu Světového poháru na Bledu výborné 4. místo a ti, kteří zblízka sledují výkonnostní vzestup nově sestavené posádky, znalecky prohlašují: Těšme se na další velké soutěže i na olympijské hry v Londýně.

Aleš Procházka, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme