Sesuv půdy zatarasil na Dakaru cestu k noclehu. Pořadatelé zrušili devátou etapu

Pořadatelé Rallye Dakar zrušili středeční devátou etapu. Mohutný sesuv půdy zatarasil cestu dakarskému konvoji při dojezdu do bivaku v Saltě a uvěznil na trase závodní i doprovodný konvoj. Soutěžící by tak nestihli start etapy. Nejrychlejší závodníci přijížděli do bivaku v až po desáté večer. Dakarský reportér Jan Říha se prvního českého závodníka, motorkáře Ondřeje Klymčiwa, dočkal až před půlnocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Klymčiw v osmé etapě | Foto: Ondřej Klymčiw Official

Vstávali jsme dneska ve čtyři ráno, teď je půl dvanácté v noci, teprve jsem slezl z motorky. Najeli jsme něco kolem 1100 kilometrů, z toho bylo asi 420 kilometrů rychlostní zkoušky, zbytek přejezdy. Samozřejmě do toho zase zasáhla matka příroda. Na přejezdu z měřeného úseku se sesunula půda, místo je neprůjezdné. Cesty v Jižní Americe jsou od sebe hodně vzdálené, takže objížďka dneska měřila 350 kilometrů po prašných cestách.

Měli jste nějaké informace o mohutném sesuvu půdy? Jak vypadal příjezd k tomu místu?
Nevěděli jsme to, dozvěděl jsem se to až teď. Myslel jsem, že se to sesunulo čistě na cestu a nic se nedělo, protože jsem tam neviděl žádné záchranné složky. Pro mě je to teď čerstvá informace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závodníci Rallye Dakar za sebou mají nejdelší den. Osmá etapa se totiž neplánovaně protáhla až do noci

Takže jste byli odkloněni ještě dřív, než jste k místu sesuvu dojeli?
Přesně tak, vůbec jsme se k tomu místu nedostali.

Teď měla být na řadě devátá etapa, která měla být vůbec nejdelší. Je ovšem zrušená. Vítáte to?
Popravdě ne, protože v sedmé etapě jsem neměl úplně dobrý výsledek. Měl jsem to dobře spočítané, že si dneska vymaluju roadbook, ve 12 půjdu spát a pak normálně vstanu. Všechno bych stihnul, těšil jsem se na to, protože by to byla voda na můj mlýn.

Závodní kilometry chybí, úplně zrušené byly dvě etapy, z těch bolivijských nebyla žádná dojetá v plánovaném počtu kilometrů… Ovlivňuje to závod hodně?
Člověk se připravuje na nějaký dlouhodobější výkon, takže já bych preferoval nějaký delší závod. Ale nemůžeme s tím nic dělat.

Jan Říha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme