Skeetaře Tomečka inspiruje olympijský vítěz Kostelecký

Teprve dvacetiletý reprezentant ve skeetu Jakub Tomeček je budoucností české střelby. K úspěchům, kterých dosáhl mezi juniory, i těm, kterých bezesporu dosáhne i mezi dospělými, byl doslova předurčen. Od útlého dětství totiž malého Jakuba obklopovali zbraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijský vítěz v trapu David Kostelecký předvádí správný střelecký postoj | Foto: Jan Suchan

„Žádná autíčka nebo tak, to u nás prakticky nebylo, hračky byly samé pušky. Taťka by už v té době myslivec, takže jsem s ním občas šel. Strašně mě to bavilo. Když jsem zhruba v deseti letech už udržel pušku, začal jsem střílet na lehčí terče. U nás na dědině jsem chodíval s myslivci na vysokou věž. Potom mě myslivecké sdružení nechalo střílet na pouťácích,“ popisuje začátky Jakub Tomeček.

„Pak jsem začal jezdit na parkurové závody a ve třinácti letech jsem se dostal do brněnského klubu Activ Sport k panu Adamcovi, se kterým spolupracuju prakticky dodnes.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Skeetař Tomeček vidí inspiraci v olympijském vítězi Kosteleckém

Trenér Adamec sehrál v jeho kariéře zásadní roli. Nejen, že svého svěřence dovedl k medailím na juniorských šampionátech či k titulu akademického mistra světa, ale byl také jedním z těch, kdo Jakubovi naplánovali před touto sezónou podstatnou změnu.

„Na začátku sezony si prosadili myšlenku, kterou ostatní moc nepodporovali – totiž to, že mě ‚postarší‘ a pošlou mezi muže. Oháněli se tím, že tréninkovými výsledky bych na to měl mít – a ono to vyšlo, měli pravdu. Já se na to dívám jedině pozitivně, protože tím, že pojedu na olympiádu, se mi splnil dětský sen. Momentálně nemůže být už nic lepšího,“ raduje se Jakub Tomeček.

Hned na své první velké seniorské akci, mistrovství Evropy, vystřílel nejen bronzovou medaili pro sebe, ale navíc pro Českou republiku účastnické místo na olympijských hrách v Londýně. Ani tam ale nechce odjíždět jen na zkušenou.

„Každý, kdo jede na olympiádu, tam jede s tím, že chce vyhrát, anebo aspoň získat nějakou placku. Vždycky se sice říká, že olympiáda je vyhraná už tím, že tam člověk jede, ale každý, kdo tam míří, má na to, aby střelil výsledek, se kterým může vyhrát.“

Inspirací je pro Jakuba příběh Davida Kosteleckého, který v Pekingu získal zlatou medaili.

„Byl to obrovský úspěch. Nedá se říct, že by to od něj nikdo nečekal, ale na druhou stranu to dopředu rozhodně nebylo jasné. Tohle milé překvapení udělalo hodně pro popularizaci brokové střelby, navíc David je mladý chlap, sympaťák. Doufám, že na další olympiádě to zlato zopakuje,“ věří Jakub Tomeček.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme