Skifařka Knapková si pod dohledem Davida Svobody vyzkoušela jízdu na koni

Před více než rokem dokázali Mirka Knapková a David Svoboda vybojovat na olympijských hrách zlaté medaile. Ona na skifu, on v moderním pětiboji. Letos oba napadla sázka. A kdo prohraje, vyzkouší si disciplínu toho druhého. Nakonec to zkusili oba. David Svoboda nevypadal v květnu na skifu příliš jistě, teď přišla na řadu Mirka Knapková. Ta podruhé v životě usedla na koně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirka Knapková se učí jezdit na koni pod dohledem Davida Svobody | Foto: www.run-tour.cz

„Mirce to šlo, je to výjimečná sportovkyně. Je to olympijská vítězka tělem i hlavou nadaná, takže bylo docela jednoduché vysvětlit co a jak. Naučila se to poměrně rychle. A mám pocit, že se jí to hodně líbilo,“ myslí si David Svoboda, který učil jezdit elitní veslařku v jezdeckém areálu v Poděbradech a ukázal jí všechny základy jízdy na koni.

„Naučil jsem ji ovládat koně, to znamená rozjet se, zastavit, naklusat a přejít z klusu do zastavení. Zkoušeli jsme i cválat, ale to se jí moc nechtělo, protože už to na ní byla moc velká rychlost. Od toho jsme později upustili, ale vyzkoušela si všechny základy, které se dají očekávat od prvního setkání s koněm,“ popisuje moderní pětibojař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mirka Knapková se pod dohledem Davida Svobody projela na koni

A že se do větší rychlosti Mirce Knapkové nechtělo, přiznává i ona sama.

„Když jsem s koněm jenom šla, tak to bylo v pohodě. Jakmile se ale kůň trošku víc rozeběhl, tak jsem měla respekt a do nějakého cvalu jsem se radši nepouštěla, protože jsem měla strach, že spadnu. Nebyla jsem si úplně jistá,“ vysvětluje Mirka Knapková.

David Svoboda ale vybral pro začátečnici Knapkovou klidného koně - kobylku Omegu. Respektu špičkové skifařky se nediví, naopak je podle něj potřebný.

„Nejdůležitější je neztratit respekt. Člověk by se ale neměl bát, protože jakmile se bojíte, tak to kůň pozná. Pak ta chemie mezi jezdcem a koněm nefunguje tak, jak fungovat má. Myslím, že Mirka se přestala bát docela rychle, protože zjistila, že máme hodné koně a že kobylka, kterou jsme jí půjčili, je hodná,“ říká David Svoboda.

Nebezpečí pádu z koně

Podle Mirky Knapkové je ale jednodušší naučit se jezdit na skifu. A má pro to logické odůvodnění.

„Když člověk neumí na skifu a spadne do vody, tak je akorát mokrý. Když ale člověk spadne z koně, tak se mu může něco stát. Myslím tedy, že lepší je učit se na lodi,“ popisuje mistryně světa a olympijská vítězka, která se ale další zkušenosti s jízdou na koni nebrání.

„Líbilo se mi to hodně. Druhý den jsem měla dost namožené nohy, což mě docela překvapilo. Kdyby byla příležitost, tak si to asi zopakuju, ale já na to moc času nemám, takže možná někdy později. Ale líbilo se mi to,“ dodává Mirka Knapková.

Mirko Vasić, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme