Slalomář Luboš Hilgert chce startovat na olympijských hrách

Synové nebo dcery slavných otců či matek to v životě můžou mít lehčí, ale pokud působí ve stejném oboru, obvykle z rodinných vazeb úplně nadšení nejsou. Těžko se totiž vyhnou srovnávání a třeba i předhazování, že na své rodiče stále ještě nemají. Své by o tom mohli vyprávět například nizozemský fotbalista Jordi Cruijff, belgický cyklista Axel Merckx nebo třeba vodní slalomář Luboš Hilgert, který v sobotu oslavil 25. narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kajakářka Štěpánka Hilgertová na SP ve vodním slalomu 2010, Troja | Foto: Jiří Prskavec

"Největší tlak na mě byl v žácích, všichni se na mě koukali a očekávali něco extra. Teď si myslím, že už jsem si na to zvykl a i oni vědí, že je to sport a co se může stát, takže to zas tak neberu," říká Luboš Hilgert, jehož rodiče asi není třeba obzvlášť představovat.

Matka Štěpánka je dvojnásobnou olympijskou vítězkou z Atlanty a Sydney a účastnicí dalších tří letních Her, otec Luboš také pod pěti kruhy dvakrát závodil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Hilgert si na tlak na svou osobu už zvykl

"Určitě bych se na olympijské hry rád podíval, i když mě trošku mrzí, že na olympiádu jezdí tak málo lodí. Staví se tam sportoviště za miliony a pak tam jede pár lodí. Ale olympiáda je prestižní a už jen z toho důvodu se tam člověk chce dostat," přeje si Hilgert.

Bude to ale mít hodně obtížné, protože o jediné místo pro Londýn bude bojovat s aktuálně třetím kajakářem Evropy Jiřím Prskavcem a těsně druhým mužem celkového hodnocení Světového poháru Vavřincem Hradilkem.

"Je to určitě těžké, ale podobně je na tom spousta jiných národů. Například Slováci mají jak v singlech, tak v deblech tři lodě ve světové špičce, ale může tam jet jen jedna, takže budou hodně ochuzeni. Musím se s tím poprat," ví Luboš Hilgert.

Rodiče ho na OH nevzali

I když vás to asi překvapí, tak kdyby se nejmladší ze slalomářské rodiny Hilgertů na olympiádu přes nominační závody probojoval, byla by to pro něj vůbec první osobní zkušenost s největší sportovní akcí světa.

"Všichni předpokládali, že mě tam rodiče brali, ale oni říkali, že jsou tam velká bezpečnostní opatření a že bych se téměř nikam pořádně nedostal a ani si to nevychutnal. Takže jsem vždycky zůstal doma," říká Hilgert mladší.

A tak i památný skok svého otce za matkou - čerstvou olympijskou vítězkou do slalomářského kanálu v Sydney viděl malý Luboš jen díky televiznímu přímému přenosu.

"Sledoval jsem ho v televizi a přišel jsem pak pozdě do školy," směje se Luboš Hilgert.

Alena Benešová, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme