Slavné Giro d'Italia si užívají i italské vesničky

Peloton Giro d'Italia v sobotu zamíří poprvé v letošním ročníku do opravdu vysokých kopců. V plánu je první horská etapa a s ní se leccos změní. Jestli i lídr celkového pořadí, to nevíme. Zcela jistě ale nevyhraje spurtér Mark Cavendish a určitě se přijedou podívat i jiní fanoušci. Páteční etapou se totiž Giro loučí i s malými vesničkami, kde většinou cyklisty podporovali hlavně jejich obyvatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostně vyzdobená výloha obchůdku v Cervere | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Obcí Cervere právě projíždí autobus jednoho z nejbohatších týmů letošního Giro d'Italia - týmu Sky. Vykřikuje tady oficiální prodejní stánek suvenýrů Giro d'Italia a občas ucítíte také charakteristický zápach, nebo chcete-li vůni hnoje. Cervere má 2179 obyvatel, což je méně než lidí, kteří se akreditovali na Giro d'Italia.

"Dosud jich máme 2500. Kolem tohoto čísla. Myslíme si, že celkem bude akreditovaných kolem tří tisíc. Včetně organizátorů, členů týmů, novinářů a všech hostů Giro d'Italia," říká mi Valentina Lualdi z tiskového centra Giro d'Italia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kohout navštívil italskou vesničku Cervere, kde končila jedna z etap slavného Giro d'Italia

Když se člověk rozhlédne okolo sebe, na první pohled je patrné, že Cervere je skutečně vesnička. Pamatuje mimochodem už staré Římany. Spíše by pro ni bylo výstižnější popsat ji jako "kyblík růžové barvy", tedy aspoň v době Giro d'Italia. Růžová tam totiž prýští i z místní fontánky.

Vesničky jako Cervere jsou někdy skutečně příjemnější a milejší než velké metropole. I mladík, který se mi přestavil jako Daniel, potvrdil, že dojezd etapy Gira je pro Cervere největším svátkem historie.

Růžová fontána? Proč ne! I tak se vítá Giro v obci se dvěma tisíci obyvateli | Foto: Tomáš Kohout

"Ano, ano. Bezpochyby ano. Samotné Giro mě až tak nebere, takže toto je pro mě spíše svátek, než cokoliv jiného," říká mi Daniel.

A zatímco Daniel bere Giro jako svátek, spurtéři budou jako svátek brát dojezd tady v Cervere. Posledních tři a půl kilometru je totiž vyloženě rovinka. A když etapa končí hromadným dojezdem do cíle, raduje se Mark Cavendish. A stejně je tomu i v Cervere.

Britský cyklista tak alespoň pro pátek 18. května 2012 proslavil obec Cervere po celém světě.

Tomáš Kohout, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme