Slavnou cyklistickou klasiku Paříž-Roubaix překvapivě vyhrál Australan Hayman

Slavný jednorázový závod Paříž-Roubaix vyhrál nečekaně australský cyklista Mathew Hayman. Ve spurtu na velodromu porazil Belgičana Toma Boonena, jenž útočil na rekordní páté vítězství.

Zdeněk Štybar v cíli 4. etapy na Tour de France

Zdeněk Štybar v cíli 4. etapy na Tour de France | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Hayman se největšího úspěchu kariéry dočkal deset dnů před osmatřicátými narozeninami. O vítězi 114. ročníku „Pekla severu" se po 257,5 km s 27 úseky na kostkách rozhodovalo až na klopeném oválu v Roubaix, kde spurtovala pětičlenná skupina uprchlíků.

Jako první vjel na velodrom pětatřicetiletý Boonen, ale nechal se zavřít a nakonec s Haymanem prohrál zhruba o délku bicyklu. Bývalému mistrovi světa tak nevyšel útok na páté vítězství po letech 2005, 2008, 2009 a 2012, kterým by se odpoutal v čele historického pořadí od krajana Rogera De Vlaemincka. Třetí spurtoval Brit Ian Stannard.

Zklamáním skončilo poslední vystoupení na Paříž-Roubaix pro trojnásobného vítěze Fabiana Cancellaru ze Švýcarska, jenž měl pád a dojel čtyřicátý. Ve Francii neuspěl ani nedávný vítěz jiné slavné klasiky Kolem Flander Peter Sagan, který byl ve třetí skupině a celkově obsadil jedenácté místo.

Do boje o přední příčky se nezapojil Zdeněk Štybar, jenž měl po Flandrech zdravotní problémy a v Roubaix po šestém, pátém a loňském druhém místě tentokrát skončil hluboko v poli poražených.