Slavný golfový turnaj British Open nejen v Muirfieldu čelí genderové kritice

Anglické slovo "open" znamená, jak asi dobře víte, "otevřený". Slavný golfový turnaj British Open se ale hraje na hřišti, které je uzavřené. Tedy alespoň pro ženy. Tak velí ve skotském Muirfieldu klubová tradice dlouhá mnoho desítek let. Podle mnohých je to diskriminace, která v 21. století nemá co pohledávat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severoirský golfista a vítěz letošního British Open Darren Clarke

Severoirský golfista a vítěz letošního British Open Darren Clarke | Zdroj: ČTK

A tak má legendární turnaj svou první kontroverzi dlouho předtím, než zítra prvními odpaly oficiálně začne. Je British Open poslední baštou bigotního mužského šovinismu a sexismu, zeptal se svých posluchačů moderátor populární show na stanici BBC Radio 5 Live.

Faktem je, že o jednu z nejprestižnějších golfových trofejí na světě si to Tiger Woods a spol. rozdají na hřišti, kde si ženy mohou zahrát jen coby hosté. Na členství v klubu nemají nárok.

„Je naprosto směšné, že tu máme v 21. století takový genderový apartheid. Mně tedy golf vůbec nezajímá, ale je to jasný vzkaz ženám, že tohle je mužská doména. Jistě by někdo mohl argumentovat, že v Británii existují taky čistě ženské golfové kluby, ale to podle mě není totéž," myslí si sloupkařka Guardianu a bojovnice za práva žen Julie Bindelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Startuje golfové British Open

Zákaz ženských členek není výlučnou záležitostí Muirfieldu. Další dva proslulé kluby, které hostí British Open, tedy Royal Troon a Royal St. George's, mají stanovy v tomto bodě navlas stejné. Podle britských zákonů je to zcela přípustné - jde o soukromou, a nikoli veřejnou organizaci.

Přesto se ale objevily hlasy, aby se v těchto klubech British Open nepořádalo do té doby, dokud se členy nebudou moci stát taky ženy. Právě tuhle revoluční změnu nedávno udělali v americké Augustě, kde se hraje slavné Masters.

„Přece by se nic dramatického nestalo. Pořád by to byl ten samý golfový klub s dlouhou tradicí, který vyznává jisté hodnoty. Nezlobte se, ale ženy by nechtěly Muirfield inovovat. Nechtěly bychom tam pořádat dámské jízdy," řekla BBC stříbrná olympijská medailistka v badmintonu Gail Emmsová.

Golfista Tiger Woods testuje vítr během turnaje Arnolda Palmera v Orlandu | Foto: Reuters

Politický bojkot a mlčení

Na protest proti politice muirfieldského klubu se každopádně letošní British Open rozhodli bojkotovat někteří vrcholní politici. Marii Millerovou, britskou ministryni pro záležitosti žen a rovné příležitosti, se rozhodl napodobit první skotský ministr a velký fanoušek golfu Alex Salmond.

Světová jednička Tiger Woods odmítla genderový spor jakkoli komentovat. I tak ale Američan duch konzervativních tradic britských golfových klubů pocítil předevčírem na vlastní kůži.

Když totiž Woods dorazil v 6.50 na Muirfield, byl na jamce číslo 10 zdvořile, byť nekompromisně vyzván ochrankou, aby s tréninkovým odpalem 10 minut počkal. V Muirfieldu se totiž za normálních okolností smí hrát až od sedmi hodin. Padni komu padni.

Jiří Hošek, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme