Šlo vyhrát suverénně, ale koně zbytečně nemlátím, říká Váňa

Žokej Josef Váňa starší si připsal další - už sedmý - triumf ve Velké pardubické. Stejně jako loni dojel do cíle tohoto slavného dostihu jako první na hnědém valachovi Tiumenovi. Tentokrát ale hodně těsně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrok dostihové komise zní: Tuhý boj - nos. Zcela přesně to odráží situaci v posledních metrech závodu. Ačkoliv Josef Váňa už si byl několik metrů před cílem jistý vítězstvím.

„Já jsem si myslel, že Tiumen vyhraje úplně v pohodě, aniž bych do něj musel mlátit. A on si to zasloužil. Já jsem se samozřejmě nedíval kolem sebe doleva, doprava. Až na poslední chvíli jsem ucítil vpravo Marka, že to nějak vytáhl a šel doleva. Místo jsem mu tam nechal, takže kdyby mu ten protest uznali, tak bych se tomu sám smál,“ popisoval finiš vítěz Váňa.

Protest se týkal zkřížení cesty druhému Amant Grisovi, jehož stáj protestovala. Dostihová komise uznala porušení pravidel, ale podle ní neovlivnilo pořadí.


„Možná jsem měl tomu Tiumenovi dvě tři vypálit, aby vyhrál o pět délek a nebyly tyhle problémy. Ale holt já už jsem takovej, že když to nebylo nutné, tak jsem nikdy žádného koně nemlátil. Vím, co to koně stojí sil, absolvovat celý dostih. Holt k tomu mám jinej vztah než někteří ti mladí kluci,“ říká Josef Váňa, ale věděl, že k tomu, aby o triumf přišel, bylo hodně blízko.

Ještě pár metrů a Váňa by nevyhrál

„Nevím, nevím, kdyby ten cíl byl o pár metrů dál, tak se možná to moje zaváhání obrátilo v náš neprospěch,“ kál se za svou chybu Josef Váňa starší. Zato koně, se kterým obhájil loňské prvenství, žokej a trenér v jedné osobě velebil.

„Tiumen je stroj, který když jsem ho hnal do nějaké chyby, tak on sám mi řekl: 'Vole, pozor! Já si musím přidupnout,' nebo tak. To, co předvedl na Taxisu – úžasnej zážitek, úžasně chytrej kůň, rozvážnej,“ chválil žokej své zvíře.

A díky Tiumenovi si Josef Váňa svou čtyřiadvacátou Velkou pardubickou užil. Pod tlakem prý nebyl ani v závěrečném boji.

„Ba naopak, já jsem z toho měl obrovskou bžundu, protože jsem si říkal, že když někde spadnu nebo něco podobného, tak prostě řeknu, že už to mám za sebou a stačilo, jo. No ale já už jsem to viděl skoro za lesem, že to není zase tak špatný. Když jsme šli na pětadvacítku, tak jsem říkal, že je to ještě lepší než loni, protože jsem měl furt docela dost nadojeno,“ vyprávěl Josef Váňa

Přičetl si tak další triumf – celkově sedmý jako žokej. Ale jestli rozepíše scénář pro další pokračování seriálu ještě sám neví.

„To záleží na mém zdraví, protože ona to není prča ty klouby pořád přemlouvat, aby ještě chvilku fungovaly. Ti starší to znají, není to žádná sranda,“ uzavřel své povídání Josef Váňa.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme