Smutný den pro atletiku, řekl Coe. Žádný atlet pod ruskou vlajkou se v Riu neobjeví

Šéf IAAF Sebastian Coe považuje dnešní den za černý pátek světové atletiky, ať už by rada mezinárodní federace udělala v případu dopingu ruských atletů jakékoliv rozhodnutí. Jejich zákaz startu na soutěžích sice může příští týden revidovat Mezinárodní olympijský výbor (MOV), ale konečně rozhodnutí o účasti Rusů na olympiádě v Riu je podle Coea čistě na IAAF.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident IAAF Sebastian Coe na tiskové konferenci ve Vídni | Zdroj: Reuters

Federace má ve svých řádech pravidlo, že by se ruští atleti bez dopingového škraloupu, kteří trénují a jsou testovaní v cizině, mohli zúčastnit her jako nezávislí sportovci pod vlajkou MOV.

„Rozhodně na dnešní den nebudeme pyšní, ať už je verdikt jakýkoliv. A rozhodně to rozhodnutí nebylo snadné, i když jednomyslné a nikoliv politické," prohlásil na tiskové konferenci po zasedání rady Coe.

Nyní je jasné, že žádný ruský atlet nebude v Riu závodit pod ruskou vlajkou. Bude záležet na jednání MOV příští týden a na jeho spolupráci s IAAF. Rada dala na zprávu Nora Runeho Andersena, šéfa speciální komise, která sledovala progres nápravy v Rusku. "Určitě zlepšení situace jsme zaznamenali, ale nebylo dostatečné," řekl členům rady IAAF Andersen.

Ruský Prezident Vladimir Putin označil pokračující zákaz za nespravedlivé rozhodnutí. Věří však, že se situace i s pomocí Mezinárodního olympijského výboru ještě vyřeší a ruští reprezentanti budou moci na olympijských hrách v Riu startovat. MOV bude o ruském trestu jednat v úterý 21. června.IAAF nyní bude zkoumat jednotlivé případy ruských atletů, kteří žijí v cizině a nepodléhají ruskému systému. To jsou ale jen jednotlivci a paradoxně by z tohoto pravidla mohla těžit i běžkyně na 800 metrů Julia Stěpanovová, která žije v USA na neznámém místě a před dvěma lety svou výpovědí kauzu odstartovala. Kvalifikační kritérium splnila.

Ruští atleti do Ria nesmějí, mezinárodní federace potvrdila jejich vyloučení

Číst článek

„Jakýkoliv atlet, který svým přínosem pomohl boji proti dopingu, což Stěpanovová je, by měl být řešen jednotlivě," komentoval to Andersen. „Nemůžu říct, že bude v Riu závodit, ale není to vyloučené," doplnil s tím, že právě tento případ bude příští týden IAAF řešit ve spolupráci s MOV.

Čistí atleti mají dveře do Ria pootevřené. Jako nezávislí

Andersen své doporučení radě IAAF obhajoval tím, že v Rusku zatím skutečně nejde bez pochybností určit, který z atletů nedopoval. „Protože dopingový systém v Rusku byl propracovaný z nejvyšších míst až do spodních pater a nedá se věřit, že čistí atleti byli nebo jsou skutečně čistí," vysvětloval norský odborník na doping.

Také on ujistil, že ruští atleti mají stále pootevřené dveře do Ria jako nezávislí sportovci. „Ale budou muset prokázat, že jsou součástí spolehlivého a hodnověrného antidopingového systému, který funguje mimo Rusko," prohlásil.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme