Snad bude o reprezentaci zájem, doufá basketbalový trenér Budínský

Až v posledním utkání dvouletého kvalifikačního cyklu přišli o neporazitelnost čeští basketbalisté v divizi Bé mistrovství Evropy. Jedinou porážku 64:65 jim uštědřili v Děčíně Švýcaři. To je ovšem ta poslední a jediná věc, která může reprezentanty mrzet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér Děčína Pavel Budínský měl po třetím čtvrtfinále důvod k úsměvu. Jeho tým deklasoval Ostravu a přiblížil se k postupu do semifinále. | Foto: David Kalvas

Ani prohra se Švýcarskem už nic nezměnila na triumfu Čechů ve skupině. V tabulce před nimi udrželi i tak první místo a to znamená, že mají výhodnější pozici pro losování kvalifikačního cyklu o evropský šampionát v roce 2013, který pořádá Slovinsko. Mezinárodní basketbalová federace pro příští rok všechny národní týmy sloučila do jedné skupiny a vznikl podobný model bojů o postup na závěrečný turnaj jako ve fotbale.

„FIBA rozšířila pro mistrovství Evropy počet účastníků ze šestnácti na čtyřiadvacet, o to větší šance je, že se český basket znovu dostane mezi smetánku. Doufám, že hráči obětují svůj volný čas a budou ochotni Českou republiku reprezentovat,“ naráží kouč Pavel Budínský na fakt, že pro letošní tři soutěžní utkání neměl mužstvo v nejsilnějším složení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenér Pavel Budínský doufá, že se mu pro mistrovství Evropy podaří poskládat co nejsilnější tým

Hráči nejen ze zahraničních soutěží se z rozličných důvodů trenérovi omluvili. Šanci ukázat se tak měli jiní.

„Prostor dostali mladší, ne tak ostřílení hráči, kteří se mohli aspoň etablovat na vyšší úroveň basketbalu. Mám z toho celkově dobrý dojem, protože tým fungoval velmi dobře a hráči se snažili na maximum. Jsou tady takoví, kteří mají velkou perspektivu, aby byli nosnými pilíři týmu,“ chválí své svěřence sedmatřicetiletý trenér, ale jedním dechem dodává.

„Myslím ale, že pro reprezentaci je vždy důležité poskládat co nejvíc konkurence schopný tým tak, abychom mohli být úspěšní při další kvalifikaci.“

Jeden z mála, který se objevil v reprezentaci ve všech šesti zápasech, byl pivot Pavel Houška a může tak oba roky porovnávat.

„Podle jmen tady možná byla vloni větší kvalita, ale myslím, že tento tým udělal hodně a byla v něm výborná atmosféra. Na tom se podepsala i skvělá práce vedení. Porovnávat se letošní a loňský tým nedá, je to nastejno,“ nechtěl být podkošový hráč Děčína příliš konkrétní. Ale na jeden důležitý faktor domácích zápasů přeci jen slova chvály našel.

„Jako hráči bychom chtěli poděkovat divákům za fantastickou kulisu.“

Jakub Kanta, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme