Snem je zahrát si curling na paralympiádě, říká hendikepovaný Radek Musílek

Curling nabízí sportovní vyžití nejen zdravým jedincům, ale také hendikepovaným sportovcům. Příkladem toho může být Radek Musílek. Od malička je na vozíku. Má poškozenou míchu. Úraz mu způsobil lékař při porodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hendikepovaný sportovec Radek Musílek

Hendikepovaný sportovec Radek Musílek | Foto: Archiv Radka Musílka

„Nemůžu hýbat dolními končetinami. Cítím je na dotek, i když ne tak jako ruce. Je to jako ve filmu ‚Nedotknutelní‘, kde asistent omylem polije pánovi nohu vařící vodou a on to necítí. Přesně to by se stalo mě,“ vysvětlil Radek Musílek.

Od dětství si na vozíku vyzkoušel řadu sportů. V určitém období upřednostňoval stolní tenis, vyzkoušel si také lukostřelbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hendikepovaný sportovec Radek Musílek by si rád zahrál curling na paralympiádě, za splněný sen zatím považuje start na mistrovství světa v Praze

„Věnoval jsem se i šachům, i když je diskutabilní, jestli to zařadit do sportů. Teď se věnuji curlingu.“ Ten se pravidly od soutěží zdravých jedinců nijak výrazně neliší. Existují však rozdíly v technice házení.

„My se s kamenem nerozjíždíme, ale házíme ho z místa pomocí teleskopické tyče, které se říká extender.“ Největší rozdíl je ovšem v metení. To vozíčkáři logicky nepoužívají.

„Dost těžko se mete a přitom jede na vozíku.“ Radek Musílek je kapitánem české reprezentace, která se poprvé představila veřejnosti v roce 2006.

„Děláme to tak, jak je to možné. Podle toho, co nám umožní vlastní čas a jaké jsou prostředky a kapacita haly, protože curlingová hala v Praze i v České republice je jenom jedna,“ vysvětluje Radek Musílek.

Vyznavačů curlingu na vozíku je v České republice odhadem třicet. Tomuto sportovnímu odvětví se věnují například ve Sportovním klubu pražského Jedličkova ústavu.

Radek Musílek ve Švýcarsku na Open Air | Foto: Archiv Radka Musílka

Ten má v extralize hned dva týmy. Další jsou v Trutnově nebo Velkém Meziříčí. Také vozíčkáři pak v případě curlingu mají své sny. Nepřekvapí, že jsou spojené se zimní paralympiádou.

„Samozřejmě dostat se na paralympiádu a umístit se co nejlépe. Ze splněných snů to je start na mistrovství světa v Praze, kde jsme odehráli několik vyrovnaných utkání. Druhým splněným snem byl start na Open Air ve Švýcarsku, kde jsme hráli v nádherné alpské scenérii ve výšce 1600 metrů nad mořem obklopeni dalšími alpskými vrcholy,“ uzavírá Radek Musílek.

Pavel Petr, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme