Sněžka-Mt. Blanc-Everest

V seznamu republikových školních soutěží, které každoročně vyhlašuje Informační centrum Sportu pro všechny při Českém olympijském výboru, se pravidelně objevuje také šplh. Přesněji řečeno akce nazvaná "Sněžka-Mt. Blanc-Everest".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Fojtík na Mt.Everestu.jpg

Úkolem každé školní expedice je našplhat počet metrů odpovídající nadmořské výšce jednoho ze tří uvedených vrcholů. A aby tato imitace špičkových horolezeckých výkonů měla patřičné dekórum, v roli patronů se střídají ti, kteří už dokázali vystoupit na některou z himálajských osmitisícovek.

Tuto roli si vyzkoušel také horolezec a skialpinista David Fojtík, kterému se před několika lety povedlo vystoupit na vrchol Everestu. A proč si vybral jako svůj cíl právě nejvyšší horu světa?

„Protože na internetu je strašná spousta informací o té hoře a začne Vás tak trochu přitahovat. To kouzlo si Vás získá. Ta hora je vysoce medializovaná a svým způsobem magická. Asi proto, že je nejvyšší pro mnoho lidí na světě, kteří jsou ochotni zaplatit spoustu peněz a obětovat soustu času aby jí vylezli. Potkal jsem tam lidi, kteří se o Everest pokoušeli už po deváté,"říká Fojtík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněžka-Mt. Blanc-Everest

Stejně tak bychom ale objevili mnohé vytrvalce, kteří se opakovaně zapojují do školní soutěže "Sněžka-Mt.Blanc-Everest". Faktem je, že ve školních tělocvičnách bývá pro toho, kdo zatouží překročit svůj vlastní stín, daleko více životního prostoru, než v plné sezóně na svazích Everestu.

Hledání štěstí

Ale pokud se týká motivace ke špičkovým lezeckým výkonům, třeba se i nejeden z účastníků šplhací soutěže pro školy mohl u Davida Fojtíka přiučit. „Každý člověk v životě hledá to štěstí a já si myslím, že to štěstí se skládá z takových malých částeček."

„ Myslím si, že je to jedna taková částečka toho mého štěstí a pro mě byla ta hora důležitá jako symbol. Jako symbol něčeho čeho chci dosáhnout. Takže já věřím, že získáváním takovýhle zážitků a vystavování se mezním situacím člověk poznává více sám sebe. To je pro mě strašně důležitá věc,"uzavírá Fojtík.

Na žáky a studenty, kteří nejsou líní napodobit špičkové horolezce a chtějí se stát oporami školní expedice šplhající k vrcholu Sněžky, Mt. Blancu nebo Everestu, nezapomíná Informační centrum Sportu pro všechny při Českém olympijském výboru ani v probíhajícím školním roce. Stačí se ujistit na webové adrese: www.info-sport.cz.

Aleš Procházka, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme