Softbal je v Česku amatérským sportem, přesto získaly ženy bronz na ME

České softbalistky na mistrovství Evropy potvrdily, že patří mezi elitu. Na šampionátu v nizozemském Rosmalenu vybojovaly bronzové medaile a s vítěznými Italkami i stříbrným domácím týmem odehrály vyrovnané zápasy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ME softballistek v Praze - Tereza Jakešová a její práce v poli

ME softballistek v Praze - Tereza Jakešová a její práce v poli | Foto: Jan Beneš | Zdroj: Český rozhlas

To je dobrá zpráva i do budoucna, protože v roce 2020 se v Tokiu ženský softbal velmi pravděpodobně vrátí do programu letních olympijských her. A v Nizozemsku se neztratili ani čeští fanoušci.

„Jejich podpora je hodně důležitá, když vím, že mi někdo takhle popohání, tak je to určitě lepší,“ pochvalovala si osmnáctiletá nadhazovačka Veronika Pecková, která už v juniorském věku patří mezi největší opory týmu trenéra Kusého.

Přehrát

00:00 / 00:00

České softballistky získaly na mistrovství Evropy v Nizozemsku bronzové medaile, i když se na rozdíl od vítězných Italek a stříbrných Nizozemek věnují sportu až po práci

Čeští fanoušci jsou opravdoví srdcaři a na zápasech během celého šampionátu byli hodně slyšet. Hráčky se jim za to odvděčily skvělými výkony v obraně i v útoku, a přidaly něco navíc.

„Já bych řekla bojovnost. Nevzdáváme se do posledního míče. Trenér nám to vtloukal do hlavy od prvního dne. Ať se soustředíme každá na sebe a neřešíme věci kolem a kolem,“ přibližuje hráčka pražské Krče Tereza Pochobradská jednu velkou přednost českého týmu.

Ten prohrál s Italkami i domácími Nizozemkami v turnaji jen o jeden bod a dokázal, že se dá bojovat i proti nejlepším evropským týmům. A to je přitom softbal v Česku na rozdíl od těchto dvou zemí ryze amatérským sportem a tréninky přicházejí na řadu až po práci.

„Hodně záleží na klubu, ale trénujeme třikrát týdně, pak se každá připravujeme sama kondičně. Dva až tři víkendy v měsíci máme zápasy nebo turnaje,“ popisuje Tereza Jakešová, která pracuje v jazykové škole.

Velkou motivací pro zkušenou sedmadvacetiletou hráčku je vidina olympijských her. Ženský softbal se do programu v Tokiu v roce 2020 nejspíš po dvanácti letech vrátí, ale ani to nemusí udržet silný český národní tým pohromadě.

 

Czech Republic goes through to the next round, playing for a place in the final tomorrow! Winning 5-3 for Russia

Posted by XIX European Championship Softball Woman 2015 on 24. červenec 2015

„Pokud vydrží zdraví a chuť, dovolí mi to práce, tak bych nějakou dobu ještě hrát chtěla. Samozřejmě olympiáda je obrovské lákadlo, ale těch faktorů je hrozně moc,“ vysvětluje hráčka, která už několik let patří mezi tradiční pilíře národního týmu.

Někoho by možná napadlo, že i když je softbal amatérským sportem, tak si dívky přilepší odměnami za medaili z mistrovství Evropy.

„Vůbec ne. Rozpočet českého softbalu je napjatý, takže jenom radost a potěšení ze hry a z nějakého společného úspěchu,“ dodává s úsměvem Tereza Jakešová.

Vojtěch Bureš, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme