Softballistky si jedou na ME pro medaili. Věří si i na favorizované Nizozemky

Suverénním vítězstvím 15:1 nad Ukrajinou vstoupily české softballistky do mistrovství Evropy. Turnaj v nizozemském Rosmalenu, na kterém chtějí minimálně obhájit bronzové medaile z posledního šampionátu, bude ale jiný než ty předešlé. S velkou pravděpodobností se totiž tato pálkovací hra vrátí do programu letního olympijských her v roce 2020 v Tokiu a tak bude souboj o medaile otevřenější než v minulých letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká reprezentantka Tereza Jakešová (archivní foto)

Česká reprezentantka Tereza Jakešová (archivní foto) | Foto: Jan Beneš

„Holanďanky letos omladily tým, který opustila dlouholetá nadhazovací opora. Myslím, že už míří směrem k olympiádě a chtějí dát mladším šanci se trochu otrkat. Mohly by být o trochu slabší,“ odhaduje sílu domácího týmu vnitřní polařka českého týmu Tereza Jakešová.

Dívky ze země tulipánů ovládly před dvěma lety evropský šampionát v Praze a dlouhodobě patří ke světové špičce. I na ně si ovšem české softballistky věří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle pálkařky Terezy Jakešové pojedou české softballistky na MS do Nizozemska se silným týmem, který máš šanci postoupit do finále

„Letos máme hodně silné mužstvo, hlavně pálkařky a nadhazovačky jsou na tom dobře. Chceme medaili a pomýšlíme i na finále,“ poodhaluje ambice Tereza Jakešová.

Hráčka pražských Joudrs navíc doufá, že by se český tým mohl dostat do boje o svůj historicky první evropský titul. Nejdřív ale musí projít základní skupinou.

„Tím, že teď hraje na mistrovství Evropy víc týmů, tak začátek turnaje je takový pomalý. Nejsilnějším soupeřem ve skupině bude Rakousko, za které nastoupí nadhazovačka, která hraje u nás v extralize. Dobře ji známe. Jinak ale doufáme, že skupinou projdeme hladce,“ věří česká reprezentantka.

Zápasy ve skupině jsou ale důležité pro sebevědomí, které budou hráčky potřebovat v play-off, zvlášť když už se částečně formují týmy pro olympijské hry v Tokiu.

ME softballistek v Praze - Tereza Jakešová a její práce v poli | Foto: Jan Beneš

Softball blízko návratu do programu OH

Sice ještě není potvrzené, že se softball do programu sportovního svátku po dvanácti letech vrátí, ale podle zákulisních informací je to na velmi dobré cestě.

„Prý je to hodně pravděpodobné, v Japonsku jsou baseball a softball populárními sporty. Cesta pro nás ještě není tak jednoduchá, určitě by se hrála nějaká evropská kvalifikace. Už jen fakt, že by se softball aspoň krátce vrátil na olympiádu, by byla skvělá věc,“ těší nejlepší pálkařku posledního mistrovství Evropy Terezu Jakešovou.

Softball je totiž v českých podmínkách stejně jako ve většině evropských zemí ryze amatérským sportem, kterému by návrat do programu olympijských her přinesl zájem sponzorů, médií a také velkou motivaci pro hráčky, které už by jinak v reprezentaci skončily.

Jakub Marek, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme