Současné děti jsou línější, shodují se bývalé sportovkyně

Hvězdy nepadají z nebe - tak si říká nedávno vyhlášená kampaň, pod kterou se podepsalo i nemálo špičkových sportovců. Kampaň připomínající, že podpora mládežnického sportu by v civilizované evropské zemi měla být považována za samozřejmost. Samotný název projektu může ovšem leckoho svádět k domněnce, že podstatné je pouze to, abychom dokázali vytvořit adekvátní zázemí pro sportovní talenty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sportovní aerobik

Sportovní aerobik | Foto: Ondřej Rázl

Zkusme vnímat také opačný pól sportovního dění, tedy přibližně osmdesát procent dětí školou povinných, ze kterých nikdy žádné hvězdy zaručeně nebudou. A přece by pro ně pravidelný pohyb měl být něčím, co je přitahuje a baví. To ale v dané chvíli zůstává pouze zbožným přáním.

"Trošičku se toho děsím, poslední dobou v tom nevidím nic moc pozitivního, protože dětem se moc nechce," říká bývalá špičková běžkyně Jarmila Kratochvílová při pohledu na školáky, kteří si vystačí s mobilem, počítačovými hrami a podobnými libůstkami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalé špičkové sportovkyně k nezájmu současných dětí o pohyb

"Mládež je bohužel v současné době čím dál línější. A to je problém, který podle mě těžko zastavíme," souhlasí olympijská medailistka v běhu na lyžích Květa Pecková, dlouholetá učitelka tělocviku na litoměřickém gymnáziu.

"Myslím, že když učitelé vidí u dětí nechuť, tak pak už ani oni nemají chuť je do něčeho nutit, přemlouvat je, aby cvičily," říká další bývalá špičková sportovkyně Ludmila Formanová.

Zájem nemají ani rodiče

Ať se nám to líbí nebo nelíbí, nadšenci propagující mezi dětmi sport vymírají po meči a po přeslici a těm zbylým vytrvalcům předpovídá jejich okolí čím dál tím složitější živobytí. A při tom ledacos by mohl vyřešit zákon ukládající dětem, aby poslouchaly svoje rodiče. Jenže i mezi dospělými je nemalé procento těch, kteří trpí averzí vůči pohybu v jakékoliv podobě.

"Mnozí rodiče vědí, že jejich děti necvičí, nemají zájem, tam to asi všechno začíná," říká Jarmila Kratochvílová.

Málokdo si ale uvědomuje, že tento zdánlivě neřešitelný problém se dá zprovodit ze světa velmi rychle, jednoduše a navíc také velmi levně. Stačí přece přijmout další zákon, který uloží dětem, aby nebyly líné.

Jakmile bude schválen, všichni školáci určitě bez pobízení zaplaví hřiště a tělocvičny a kantoři a trenéři budou mít co dělat, aby nebyli ušlapáni nedočkavými zájemci o sport. Potom ať někdo ještě zkusí tvrdit, že s naší populací to jde od pěti k nule!

Aleš Procházka, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme