Spasí Kreuziger českou cyklistiku?

Žádný výrazný výsledek si zatím nezapsali čeští cyklisté na silničářském mistrovství světa. Změnit tuto statistiku už dne může jenom jeden muž. Sice budeme mít v závodě kategorie elite s hromadným startem tři reprezentanty, ale šanci prosadit se má jen Roman Kreuziger.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Kreuziger | Foto: Roman Kreuziger, www.facebook.com

Na nejlepší cyklisty světa čeká těžký okruhu s dvěma náročnými stoupáními. Ta přejedou 26krát, nastoupají 4655 výškových metrů. Ovšem teoreticky by se mělo rozhodovat až v závěru.

"Ten poslední kopec je asi rozhodující. První kilometr je těžký. Pak je to ještě rozdělené na tři části, a když dojedete nahoru, chybí 2,5 km do cíle. Pokud někdo přijede na vrchol s náskokem 15 sekund, bude těžké, aby se tam někdo zorganizoval a dojel ho," naznačil Roman Kreuziger, co by mohl vést k úspěchu.

Půjde také o to, přežít ve zdraví tři čtvrtiny závodu a až se třeba ve čtrnáctém z devatenácti kol zrychlí, zachytit nástupy včetně rozhodujícího. V tu chvíli už asi bude mít peloton mnohem méně než 201 cyklistů na startu. A Kreuzigerovi by výjimečně nevadil déšť. "Pokud by mělo pršet, tak je o polovinu soupeřů méně. Spousta lidí bude demoralizovaných, nebudou mít chuť do závodění. Dříve se to vyčistí a bude se vidět, kdo má chuť závodit," vysvětluje největší česká naděje.

Co je jisté, že národní tým bude dost řídký už na začátku. Kromě Kreuzigera jedou už jen mistr republiky Martin Mareš a Jan Bárta. Nejlepší Čech, který si na šampionát přivezl i týmového maséra Japonce Jošifumiho Nakana, tak bude i v závodě spoléhat na pomoc neitalských kolegů z Liquigasu. "Je nás tady devět, na morálku je to určitě dobré. Pomáhat si ale asi nebudeme. Snad jen v tom smyslu, že když uvidíme, že ten druhý je v krizi, tak nějakým slovem nebo rýpnutím. I to člověka určitě podpoří," dodává Kreuziger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kreuziger před startem na MS.wav

A podporu bude potřebovat každý cyklista. Čeká je totiž přes 262 kilometrů.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme