Splnit si olympijský sen pomáhá mladým sportovcům projekt Olympic Hopefuls

Podle statistického serveru Infostrada Sports získají čeští sportovci na olympijských hrách v Riu 11 medailí. Jednu z nich mohou vybojovat i mladí čeští sportovci jako vodní slalomář Lukáš Rohan či golfistka Klára Spilková, které Český olympijský výbor zahrnul do svého projektu Olympic Hopefuls a kterým zajištěním zázemí a podpory pomáhá v jejich cestě na olympijské hry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní slalomář Lukáš Rohan, golfistka Klára Spilková a rychlostní kanoista Tomáš Veselý | Foto: Josef Dvořák/ČOV

Lukáš Rohan nepatří mezi ty nejznámější české vodní slalomáře a na svou šanci zatím čeká ve stínu o téměř devatenáct let staršího kolegy Stanislava Ježka.

„Měl jsem možnost trénovat se Standou měsíc a půl v Austrálii a můžu říct, že do toho zase šel naplno. Jde vidět, že závodní nevzdává. To, že mu minulá sezona nevyšla, ho nakopne. Pro mě je z Čechů největším favoritem pro Rio,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vodní slalomář Lukáš Rohan na olympijské hry v Riu zatím nemyslí. Golfistka Spilková se už těší, až si vyzkouší tamní hřiště

Rohanovi bude na konci května 20 let, ale úspěchy už má. Je vicemistrem světa i Evropy v juniorské kategorii. Vzor má i ve svém otci Jiřím. Ten na olympijských hrách v Barceloně 1992 a Atlantě o čtyři roky později získal stříbrnou medaili.

„Nějak se o tom nebavíme, možná v budoucnu. Rozhodně to nemáme postavené tak, že bych se musel dostat na olympiádu,“ odmítá Lukáš Rohan, že by na něj úspěšný otec tlačil. „Své šance bych hodnotil až po sezoně,“ dodal.

Na hrách by Rohan ale rád startoval. Probojovat se na ně může i díky projektu Olympic Hopefuls.

„U mladých sportovců jde především o to, aby žili olympijský sen a aby měli šanci se na olympiádu dostat, což je v mnohých sportech velice těžké. Prvním krokem a velikým cílem je pro ně dostat se na olympiádu,“ vysvětluje sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

O splněném snu už teď může mluvit golfistka Klára Spilková, protože jen co se dostala na vrchol, rozhodl Mezinárodní olympijský výbor, že se golf po 102 letech vrátí do programu her.

Aby golfový olympijský turnaj nebyl jen o hráčkách z Koreje a Spojených států, velmi pravděpodobně se na něj probojuje díky nominačním kvótám pro jednotlivé státy. A teď, když se po vleklých sporech dostavělo hřiště poblíž Ria, chystá se Klára Spilková vyzkoušet nový areál během testovacího turnaje.

„Turnaj by měl být v listopadu. Už jsme tam psali, že bychom chtěli přijet,“ plánuje už teď cestu do Jižní Ameriky Klára Spilková.

Martin Charvát, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme