Spor mezi Léblem a ČVS rozhodl soud ve prospěch bývalého předsedy

Loňské odvolání Antonína Lébla z funkce předsedy Českého volejbalového svazu a jeho nahrazení Zdeňkem Haníkem podle soudu neodpovídalo stanovám. Boj o vedení nad volejbalovým hnutím tak pokračuje. Obě strany ale svorně tvrdí, že by se neměl dotknout evropského šampionátu, který Česká republika pořádá společně s Rakouskem v říjnu..

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český volejbalový svaz | Foto: Press kit

16.května loňské roku se na Strahově konalo zasedání Výboru Českého volejbalového svazu, tedy nejvyššího orgánu svazu. Ten zařadil do svého jednání bod o odvolání stávajícího předsedy Antonína Lébla.

Následně ho z funkce odvolal, stejně jako celou správní radu a zvolil do funkcí nové osoby. Okamžitě po jednání se proti způsobu jakým byl své funkce zbaven Antonín Lébl odvolal k městskému soudu a ten mu nyní dal za pravdu.

„Podle slovního vyjádření, které včera padlo, jsem tomu rozuměl tak, že není zpochybněn akt, ale je zpochybněn jeho zápis. Tak jsem tomu rozsudku rozuměl včera já. A já samozřejmě předpokládám, že žiji ve státě, kde obsah má přednost před formou. Čili mi to zatím připadá jako slovíčkaření, ale musím respektovat výrok soudu, ale určitě se odvoláme,“říká nynější předseda Českého volejbalového svazu Zdeněk Haník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Kadeřábek o rozhodnutí soudu v kauze ČVS

Jenže ono se nejedná o slovíčkaření. Což potvrzuje místopředsedkyně městského soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová:

„Samotný průběh druhého zasedání výboru ČVS ze dne 16.5. 2010 nerespektoval obecně uznávaný princip předvídatelnosti a vyloučení situací, kdy pod záminkou svolání řádné schůze spolku, jejíž program byl určen pozvánkou, by mohlo dojít z jakýchkoli taktických, úmyslných, či neúmyslných důvodů ke změně programu, který by se obsahově připínal k jinému druhu schůze. Proto soud žalobě zcela vyhověl.“

Jinými slovy: Výbor Českého volejbalového svazu vůbec neměl o odvolání předsedy jednat. Právě tím, že tento bod do jednání zařadil porušil Stanovy svazu.

„Funkcionáři si musí uvědomit, že svaz se musí řídit podle předpisů, protože někteří si pletou demokracii s anarchií a samozřejmě je to spolek, který má svá pravidla a ta se musí dodržovat. Skutečně mi nejde o svou osobu ani o to, že bych se chtěl vrátit do funkce předsedy. Jen jsem chtěl, aby si funkcionáři uvědomili, že se musí rozhodovat s absolutní odpovědností. V tuto chvíli je míč na straně svazu a já následně budu dělat své kroky na základě jejich postupu,“ naznačuje své další jednání Antonín Lébl.

Ze strany současného vedení svazu jsou slyšet uklidňující slova.

„Důležitá zpráva do hnutí je taková, že se nic nemění na chodu, na práci a já vyzívám funkcionáře aby pokračovali ve své práci. Také se nic nemění vzhledem k externím partnerům,“ říká Zdeněk Haník.

Ten bude podobná slova užívat i v následujících dnech, kdy bude muset nastalou situaci vysvětlit také vedené Evropské volejbalové federace, samozřejmě s předložením záruk, že boj o předsednický post se negativně neprojeví na pořadatelství říjnového evropského šampionátu.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme