Sport a astma lze úspěšně propojit. Lyžaři Lukáši Bauerovi se to podařilo

Sport a astma, i tyto dva zdánlivě nesourodé pojmy se dají úspěšně propojit. Dokazuje to příklad jednoho z nejlepších světových běžců na lyžích. Lukáš Bauer se s chronickou nemocí dýchacích cest potýká zhruba dvacet let a za tu dobu se setkal i s nařčením, že jeho výsledky jsou dílem léků, které bere právě na astma.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer během závodu na 50 kilometrů ve švédském Falunu

Lukáš Bauer během závodu na 50 kilometrů ve švédském Falunu | Zdroj: Reuters

„Někdo s tím určitě někdy přišel. Všichni sportovci podléhají antidopingovým pravidlům, která mají určité rozpětí. Při splnění bodů existují výjimky, máte umožněno jejich používání,“ popisuje Bauer.

Trojnásobný olympijský medailista, který se s astmatem léčí od začátku kariéry profesionálního lyžaře, musel splnit hodně přísné testy, aby se dokázalo, že opravdu má astma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Bauer se s astmatem potýká od dětství, i přesto se může pyšnit úspěšnou lyžařskou kariérou

„Při testech, kdy vám dají nadýchat alergenu, musíte mít určité procento zhoršení. Jakmile by bylo menší, tak léky užívat nemůžete. Já měl zhoršení tak výrazné, že jsem se tam v pohodě vešel,“ vysvětluje Bauer.

Úkolem doktorů je pak zvolit správnou farmakoterapii, v součinnosti s antidopingovými výbory. A velké zkušenosti v podávání léčiv astmatikům má specialista na chronické onemocnění dýchacích cest Viktor Kašák.

„Astmatikovi umožní být připraven tak, jako člověk bez astmatu. Problémem ale je, že při velkých dávkách existují nežádoucí a vedlejší účinky. Ty někdy sportovci využívají ke zlepšení výkonnosti,“ podotkl Viktor Kašák, jenž se s takovým případem za svou kariéru osobně nesetkal.

Všechna data eviduje systém

Je ale mnoho případů, ve kterých byli sportovci potrestáni za nedovolené užití léků na astma. Jedním z nich je případ cyklisty Alberta Contadora. Ten v roce 2010 vyhrál Tour de France, ale v jeho těle doktoři zjistili přítomnost Clenbuterolu a následně byl potrestán a o vítězství přišel.

„Jde o tabletu, která má vedlejší anabolické účinky. Tenkrát se vymlouval, že se mu Clenbuterol do těla dostal z kuřecího masa. V Evropské unii je to zakázáno, ale dává se jatečním zvířatům, aby se posílila jejich svalová hmota. Člověk to sní, v těle má anabolikum a je schopen podat lepší výkony,“ vzpomíná na pět let starý případ doktor Viktor Kašák.

Vrcholoví sportovci, včetně Lukáše Bauera, také museli v 90. letech vozit na závody potvrzení o tom, že můžou užívat léky, které jsou na seznamu zakázaných látek.

„Všechno už běží v systému, v něm jsou všechna data o mě zaznamenána. Potvrzení už nemusím vozit, dopingoví komisaři to už vědí,“ dodává Lukáš Bauer.

Jakub Marek, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme