Sport hazard nehájí, ale potřebuje

Sportovci se hazardu nevyhnou. Teď to ale není ve smyslu tzv. adrenalinových nebo jiných nebezpečných sportů. Ani v tom, že někdy sportovci nastupují na start nebo k utkání s nedoléčeným zraněním, případně i nemocní. Český sport potřebuje podle svých zastánců hazardní hry k tomu, aby vůbec fungoval. A to nejen příští rok, ale douhodobě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Josef Dobeš

Ministr školství Josef Dobeš | Zdroj: ČTK

"Sportovní lobby" se ohrazuje proti tomu, že v parlamentu prosazuje návrhy, které nahrávají hazardu, sázkovým společnostem a navíc prý berou peníze obcím. Je ale fakt, že výnosy z loterií, terminálů a sázek životně potřebuje k tomu, aby sport fungoval. Podle sněmovnou nedávno schváleného zákona by měla jít na sport třetina peněz z hazardních her.

"Chceme vybudovat a obnovit reprezentační centra a pracovat systémově s reprezentací. A chceme v České repoublice vypracovat infrastrukturu klíčových sportů na tradičních místech. Proto sport potřebuje z hazardu minimálně ony dvě miliardy," přiznal i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sport hazard nehájí, ale potřebuje

Sport totiž podle zástupců klubů, svazů, osobností, ale i spřízněných poslanců - například olympijského vítěze Jiřího Šlégra - nemá už kde brát. A místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing - Jiří Kejval podotýká, že pokud by Česko nefinancovalo sport i z hazardu, bylo by unikátem i v Evropské unii.

"Všechny členské země ať už přímo nebo nepřímo financují sport. V případě, že by býval prošel vládní návrh, tak bychom se stali naprostou černou vránou v Evropě z hlediska financování sportu." Ovšem poslanec Věcí veřejných Josef Novotný na brífinku své strany prohlásil: "Chyba je, že český sport je financován z hazardu. Pokud se té pupeční šňůry nezbavíme, nepohnem s hazardem."

Což jsou vcelku zásadní slova. Kdyby se jimi zákonodárci i ministr Dobeš řídili, sport by přišel o podstatnou část už tak malých příjmů. Se slovy stranického kolegy Josef Dobeš souhlasí. Ale rozpor v tom, že z hazardu chce sport financovat, nevidí.

"Z těch předložených návrhů to byl jediný, který mi garantoval transparentně rozdělovanou částku. Já vítám rozhodnutí Věcí veřejných, že budou bojovat, aby peníze pro sport přišly do rozpočtu Ministerstva školství a sportu a zároveň se vymezují proti hazardní lobby. V tomhle stojím ve své straně oběma nohama," říká ministr Josef Dobeš.

Ten také zdůraznil, že by byl pro výraznější vícezdrojové financování sportu. Mimochodem, Česko je 25. z 27 zemí Evropské unie v pořadí toho, kolik peněz dává sportu stát. A státní podpora sportu v poměru klesá průběžne od začátku 90. let. A tak je sportovním lobbistům, ač se sami tomuto označení brání, v podstatě jedno, kde peníze na sport vezmou. Hlavně, že to nutné minimum dostanou.

Tomáš Kohout, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme