Sport je byznys, Rusové na olympiádě budou, tuší člen antidopingového výboru Michal Polák

Před časem Mezinárodní olympijský výbor řekl, že až 31 sportovcům by měl být zakázán start v Riu na základě nového testování vzorků z her v Pekingu. Informoval o tom příslušné národní organizace a nyní se čeká na potvrzení re-testů kontrolních B vzorků. Podle ruského olympijského výboru se podezření týká jeho 14 sportovců. Z toho 10 z nich si tenkrát odvezlo medaile a nyní by o ně mohlo přijít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko | Zdroj: ČTK

MOV už dříve nechal nejnovějšími vědeckými metodami a analýzami znovu zpětně otestovat celkem 454 uchovaných vzorků sportovců z Pekingu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ruském dopingu a účasti Ruska na OH v Riu hovoří Michal Polák, člen Antidopingového výboru ČR

„To je taková, řekl bych, ochranná reakce, která má určitou logiku. Aby ti, kteří podvádí, nebyli v nominacích do Ria. A také, aby sportovci, kteří si nejsou zcela jisti, jestli doping ano, či ne, aby se lekli,“ přemítá nad významem zpětného testování člen českého antidopingového výboru Michal Polák.

Kořeny takového jednání proti duchu fair play a za podpory státu podle něj sahají daleko do minulosti.

„V Rusku to byl systém, který tady i v dalších zemích fungoval do roku 1988. Ale od té doby ostatní země došly k určitému pokroku, ale Rusové prostě ne,“ zmiňuje Polák fakt, že žádnému jinému státu než Rusku nikdo neprokázal, že tam po pádu železné opony doping řídil a organizoval stát. Ostatně, ani v Rusku už to podle něj dnes nejde.

„Vazby na Mutka a tajné služby jsou přetrhané,“ dodává Polák.

A právě ruský ministr sportu Vitalij Mutko říká, že se jeho země moc omlouvá a stydí se za sportovce, kteří podvádějí. Ale zároveň by podle něj bylo nespravedlivé, kdyby byli potrestáni nevinní a v Riu nemohl startovat žádný ruský atlet. A podle Poláka by neúčast Rusů neprospěla ani marketingu her.

„Sport je byznys, olympiádu nevyjímaje. Rusko je velký trh a snaha, aby se tamní reprezentace her zúčastnila, zvítězí. Ale u ruských atletů je to 50 na 50, tam nevím, co by se muselo stát,“ přemítá Polák.

Ještě se tedy uvidí, jak to s ruskými atlety dopadne. Každopádně jasno by mělo být do 17. června.

Jakub Kanta, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme