Sport je nedílnou součástí mého života, říká bývalá trojskokanka Kašpárková

Odznak všestrannosti olympijských vítězů - tak si říká akce desetibojařů Roberta Změlíka a Romana Šebrleho. Už pár let mobilizuje školáky ke sportování a pro děti je zajímavá také tím, že se při ní mohou setkávat se slavnými atlety a sportovními legendami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odznak všestrannosti olympijských vítězů | Foto: David Kubíček

Tak to fungovalo i včera a dnes při finále v Praze na Julisce, kde mezi soutěžícími neúnavně poletovala bývalá vynikající trojskokanka Šárka Kašpárková.

„Několik let v tomto projektu pracuji. Jsem tady jako organizátor a staráme se tady o všechno, aby to fungovalo tak, jak má,“ říkala Kašpárková, kolem které pobíhalo pár stovek usilovně sportujících dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavně si každé dítě musí najít sport, který ho baví, říká bývalá trojskokanka Šárka Kašpárková

„Je to krásné, protože na republikovém finále už se sejdou děti, které si účast vybojovaly postupy přes okresní a krajská kola. V průběhu roku jsme se zúčastňovali i okresních a krajských kol. Tam byla armáda dětí podstatně početnější.“

Ale není všechno tak růžové. Ještě další armáda dětí se sportu úspěšně vyhýbá.

„Je důležité děti motivovat k tomu, aby měly důvod sportovat. Musí to začít u rodičů, protože pak děti berou sport jako součást života. Pokračuje to přes učitele a my už ten okruh jenom uzavíráme,“ vysvětluje mistryně světa v trojskoku z roku 1997.

Každé dítě však nemá vysoké výkonnostní ambice a nemůže si nechat zdát o tom, že z něj bude majitel třeba olympijských medailí.

„Hlavně by si měl každý najít sport, který ho baví a dávat si postupné cíle. Když to vezmu podle sebe, tak jsem nejdříve chtěla vyhrát přebor školy, pak přebor okresu, až se to nabalilo a chtěla jsem vyhrát olympiádu nebo mistrovství světa. Ale každý si může cíle nastavit podle sebe,“ tvrdí bývalá trojskokanka.

Šárka Kašpárková ve škole nejdříve začínala s basketbalem, ale pak ji nadchla atletika. Na OH v Barceloně ještě reprezentovala coby výškařka, ale pak přešla k trojskoku. Sportu však zůstala věrná i po skončení profesionální kariéry, kterou uzavřela v roce 2006.

„Mám sport jako nedílnou součást života. Když mám období bez pohybu, tak mi obrovsky chybí. Hraju aktivně basketbal, když mám čas, zajdu na tenis, jdu si zaběhat, v zimě lyžuju. Dělám vlastně cokoliv, co nějak zvládnu a co mě baví,“ uzavřela Šárka Kašpárková.

Aleš Procházka, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme