Sportovce čeká od roku 2015 přísnější trest za doping

Sportovci poprvé přistižení při dopingu dostanou o dva roky delší trest než dosud. Antidopingová asociace jim zakáže hrát nebo závodit na čtyři roky a také účast na olympijských hrách. Nové pravidlo bude platit od roku 2015.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doping - ilustrační foto

Doping - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

V současnosti dostávají sportovci při prvním prohřešku trest na dva roky, druhý se trestá doživotím. S přijetím nového kodexu přichází v platnost přísnější pravidlo. Za první provinění bude následovat čtyřletý zákaz startů a automatické vyloučení z olympijských her.

Světová antidopingová agentura WADA zpřísní i svůj přístup k podezřelým lékařům, trenérům a sportovním svazům. Navíc se zkrátí období, během něhož sportovec může zmeškat tři dopingové testy, z 18 měsíců na jeden rok.

Prodlouží se naopak doba, po kterou mohou antidopingové agentury skladovat získané vzorky z osmi na deset let. Rozšíří se tak možnosti zpětného testování s využitím nových technologií a sportovci mohou být potrestáni až deset let poté, co se podrobí odběru.

Kodex počítá i s pružnějším přizpůsobením trestů pro ty, u nichž antidopingové autority uznají, že užili zakázanou látku neúmyslně například v potravinovém doplňku, a pro ty, kteří budou s vyšetřovateli spolupracovat. Mírnější postih připadá v úvahu i v případě užití rekreačních drog, jako je například marihuana.

Podle prezidenta Světové antidopingové agentury Johna Faheya výkonný výbor schválil změny jednohlasně. Zavedení čtyřletého trestu podpořil tento týden v Johannesburgu i předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Změna antidopingového kodexu přišla dva roky od poslední revize. Podle údajů WADA odhalí jen necelé procento provedených testů abnormální hodnoty. Od vzniku agentury v roce 1999 přitom počet každoročních kontrol vzrostl ze 150 000 na 250 000.

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme