Sportovcům pomáhá k lepší koncentraci i jízda v závodním vozu

Zatímco většina vrcholových sportovců začlenila už automaticky do své přípravy konzultace se sportovním psychologem, existují i tací, kteří si smysl pro maximální soustředěnost a klid tříbí zcela samotářským způsobem. Třeba jízdou na závodním okruhu. Co jim zběsilý sprint na hranici fyzikálních zákonů dává pro jejich profesní sportovní život, jsme zjišťovali na autodromu v Mostě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veslař Ondřej Synek je známým milovníkem všeho, co voní benzínem | Foto: Michal Jurman

„Myslím, že je to všem klukům i pánům vrozené. Jediný rozdíl je v ceně hraček, nejdříve si hrajeme s autíčky a pak si hrajeme s velkými auty,“ říká krasobruslařský mistr Evropy z roku 2008 Tomáš Verner.

Také on má přitom po ruce svoji oblíbenou dražší hračku. Má stříbrno-šedivou metalízu a 220 koní pod kapotou. „Tohle je moje princezna. Myslím si ale, že by dala každému chlapovi, jak se říká, za vyučenou,“ podotkl.

Téměř vždy jde o jeden hlavní výsledek či cíl, se kterým hlavně profesionální sportovci usedají do klínů podobných „princezen“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přínos jízdy na závodním okruhu zjišťoval od bývalého krasobruslaře Tomáše Vernera a veslaře Ondřeje Synka reportér Michal Jurman

„Je to o soustředění,“ přibližuje hlavní důvody, které jeho osobně lákají na výkonných autech americké výroby, veslař Ondřej Synek.

Za volantem lze i pro dvojnásobného olympijského medailistu ideálně vybrušovat schopnost maximální předzávodní koncentrace. Rozhoduje se totiž v maličkostech, každá zatáčka, každé pozdější přeřazení, vše může znehodnotit jinak třeba skvělou jízdu.

Navíc, když se na autodromu sejdou desítkami vrcholných soutěží ošlehaní matadoři, jakými Synek s Vernerem jsou, je o to těžší zachovat chladnou hlavu. „Tak nějak to umím, ale spousta lidí říká, že jelikož jsou sportovci bojovníci, tak jdou do všeho moc naplno,“ říká Ondřej Synek.

Synek s Vernerem změřili síly na závodním okruhu. Jeden prokázal agresivní styl, druhý cit

Číst článek

Šéf Radical teamu Martin Příhoda si dává na čas a snaží se ukázat oběma sportovcům tu správnou cestu, jak převést závodní představy v úspěšnou realitu. Pro seznámení nejdříve posadí Tomáše Vernera na místo spolujezdce.

„Nevypadá to jako počítačová hra. Vypadá to velmi reálně, řekl bych až děsivě. Těším se, až si to vezmu do ruky,“ prohlašoval bývalý krasobruslař.

Čelist spadla nakonec uznáním po výkonu krasobruslařsko-veslařské dvojice všem členům týmu, kteří se rozhodli posadit dvojici Verner - Synek do závodního speciálně odlehčeného vozu.

Maximálně odlehčený karbon, přes 200 koní, zadokolka - přesně s tímto materiálem si potykala dvojice Tomáš Verner, Ondřej Synek | Foto: Michal Jurman

Michal Jurman, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme