Sportovní arbitrážní soud vynese verdikt nad cyklistou Contadorem

Dnes se rozhodne o vítězi předloňské Tour de France a loňského Giro d'Italia. Přijde vám to nelogické a hlavně pozdě? Tak to nejste jediní. Až dnes ale Sportovní arbitrážní soud oznámí, jestli Alberto Contador před skoro dvěma lety dopoval, nebo ne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alberto Contador (vpravo) a šéf týmu Saxo Bank Bjarne Riis | Foto: Tomáš Kohout

Byla to tehdy, 25. července 2010 na Champs-Elysées, veliká sláva. Španěl Alberto Contador si po třítýdenní dřině a zápolení hlavně s Andym Schleckem vychutnával potřetí v kariéře triumf. Nic v cyklistice není výš, závodníci si vítězství na Tour většinou cení víc než titulu mistra světa.

Ale teď si napište nulu, za ní desetinnou čárku, pak deset nul a pětku. Dostanete číslo 50 pikogramů clenbuterolu na jeden mililitr moči. To téměř nepředstavitelné množství je zároveň pořádným průšvihem. Toto anabolikum v sobě nesmí míst sportovec vůbec.

Dostal zákaz závodění, pak mu ho zase povolili. Španělé ho odsoudili ho a zase osvobodili. Odvolaly se vyšší organizace a šéf Mezinárodní cyklistické unie Pat McQuid řekl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Tomáš Kohouta mapuje dopingový skandál cyklisty Alberto Contadora. Sportovní arbitrážní soud nad ním dnes vynese verdikt

„Určitě budeme chtít, aby to slyšení proběhlo před letošní Tour de France. Aby se všechno vyjasnilo do Tour de France.“

To bylo loni v únoru. Ale ono se už na Giro d'Italia ukázalo, že to zase tak snadné nebude. Přišlo první odložení případu a ta zpráva zastínila i Contadorovo vítězství. Nevadilo mu to?

„Další otázka,“ vyhrkl na anglicky položený dotaz Contador, o kterém se ví, že mu světový jazyk číslo jedna moc neříká. Ale odložení konečného verdiktu mu by mu nebylo proti srsti, ani kdyby si neholil nohy.

„Přijímáme toto rozhodnutí. Svědomí mám naprosto čisté, podle mě mi to vítězství nikdo nemůže vzít. Absolutně nikdo.“

Opravdu? Ani v červenci, ani v listopadu, ani koncem ledna - jak se posouvaly termíny - nebyl nikdo moudřejší. Až dnes v poledne se dozvíme, jestli dostane Alberto Contador třeba roční trest. Nebo jestli ho Sportovní arbitrážní soud skutečně osvobodí.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme