Sportovní rekordy nebudou padat věčně

Šéfové sázkových kanceláří si už nepochybně mnou ruce při pomyšlení na olympijské hry v Londýně a na další ostře sledované sportovní události roku 2012. Asi by se teď upřímně zasmáli naivní otázce, zda někdy zkusí vyvolat zájem široké veřejnosti například o to, jaké procento dětí školou povinných považuje za samozřejmé bojkotovat školní tělocvik a ohrnovat nos nad pohybem v jakékoliv podobě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jamajčané - noví světoví rekordmané ve štafetě na 4x100 metrů

Jamajčané - noví světoví rekordmané ve štafetě na 4x100 metrů | Zdroj: ČTK

Podle nedávno zveřejněné studie, kterou vypracoval Francouzský institut pro biomedicínu a epidemiologii ve sportu, přijde čas, kdy se špičkoví sportovci ocitnou na hranici lidských možností a nebudou už schopni dále zlepšovat světové rekordy. To prý se týká třeba atletiky, vzpírání, cyklistiky nebo plavání.

Některé už existující výkony, které vládnou světovým tabulkám, se prý dokonce nepodaří překonat nikdy, tvrdí autoři zmíněné studie a jako příklad uvádějí současný rekord v běhu žen na 100 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekordy a my

Francouzští vědci si vzali ku pomoci celkem pět sportů a 3260 rekordů, které byly vytvořeny od zrodu novodobých olympijských her po dnešek. A dospěli k názoru, že zatímco při premiérových hrách pořádaných v Aténách dokázali sportovci využít svoje fyzické možnosti na 75 procent, dnes už je to 99 procent.

Těžko posoudit, nakolik budou tyto prognózy v praxi fungovat - to prý zjistí až ten, kdo se dožije roku 2060. Ale jen tak mě při pročítání této vědecké vize napadlo: Jako to škoda, že se zatím nikdo nepokusil prozkoumat to, čemu by se dalo říkat "protipól hranice lidských možností".

Profesionální vs. rekreační sport = propastný rozdíl

Ony pomyslné nůžky mezi výkony trénovaných sportovců a běžnou populací se totiž rozevírají stále víc. Potvrzují to i dlouholeté tělocvikářské zkušenosti olympijské medailistky ze zimních her v Sarajevu Květy Peckové. „Mládež je v současné době čím dál tím více líná. A to je problém, který podle mě těžko zastavíme.“

Takovýchto tělocvikářských povzdechnutí bychom po republice nasbírali nespočet. Řečeno stručně - s kondicí nemalé části školáků a studentů to jde pěkně od pěti k nule. Což ovšem pro sběratele sportovních perliček asi nikdy nebude tak zajímavé, jako velké rekordy a medaile, jako dopingové aféry a fotbalové přestupy za desítky miliónů. Bohužel.

Aleš Procházka, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme