Sprint v Novém Městě na Moravě bikery nadchl
Bikeři se prohánějí po lyžařských a biatlonových tratích v Novém Městě na Moravě. V létě je to věc vcelku pochopitelná, ale nedávají si je celé, nýbrž „jenom" krouží kolem stadiónu. Přesto to není polovičatá práce a výkony diváci ocení možná i více než desítky minut těžkou dřinu.
Hned po startu se vyřítí čtveřice soupeřů. Od většinou 29 palcových plášťů jejich kol div nelétá tráva. Někteří při řazení těžších převodů trhají řetězy málem, jiní doopravdy. Třeba specialista na podobnou disciplínu, mistr světa ve fourcrossu, Michal Prokop. Ten si výjimečně oblékl těsný dres, ale i ten největší možný musel nastříhnout, aby do něj nacpal svou muskulaturu.
„Kluci mají trošku jiné postavy, jsou vyšvihaní a my jsme vyloženě sprinteři.“
My fourcrossaři, co spolu závodíme na klikaté trati se skoky. Myslí tím Michal Prokop.
„Jsme zvyklí na výbušný sprinty, které mají 40 vteřin a z toho polovinu času jsme ve vzduchu. Tady všechno jezdíme na rovině. Je to pro nás hodně náročné,“ líčí Prokop.
Sprint na horských kolech trvá jen kolem minuty a 15 sekund, přesto je to skoro dvojnásobek fourcrossové jízdy. Karamboly jsou ale stejně efektní. Například jedna ze závodnic, promiňte mi slangový výraz, hodila přes kládu nastraženou jako překážku ukázkového hlavana.
Přežila v pohodě, na rozdíl od jednoho muže, který si tam div nezlámal nohy. A proč to úsilí hned po startu, když trať měří zhruba 2 kilometry?
„Okruh je udělaný tak, že se na něm nedá moc předjíždět. Člověk se po startu zařadí a když na to má síly, může vytěžit něco až v cílové rovince,“ vysvětluje Milan Spěšný, celkově 12., nejlepší z Čechů. Nejlepší Češka, Pavla Havlíková skončila 6. a ač cyklistka univerzálka, bikerský sprint si velmi oblíbila.
Objeví se sprinty ve SP?
„V oblíbenosti to řadím díky kontaktu s diváky na druhé místo. Zatím u mě ještě vítězí cyklokros. Přece jen je to disciplína, ve které musíte umění prokázat trochu více a po delší čas, ale myslím, že je to hodně podobné a doufám, že mi to pomůže do sezóny.“
A také, si myslí že…
„Právě v tom tkví budoucnost. Když budou sprinty, tak se k tomu lidé více přitáhnou. Přece jen cross country se sice jezdí na krátkém okruhu, ale závodníci zmizí většinou v lese a dlouho je nevidíte. Tady je máte na očích celý závod.“
Sprint se navíc dá jezdit skoro všude, třeba na větším náměstí přímo mezi lidmi. Což baví i cyklisty samotné.
„Jsem příznivcem zařazení sprintu do programu Světového poháru, protože pro závodníky je to zpestření a spousta diváku ve městě nebo areálu se přijde podívat. Je to oživení bikového sportu,“ myslí si Milan Spěšný. A tak v příští sezóně už sprint ve Světovém poháru bude.