Startuje Tour de France. Výjimečný závod, který cyklisté nikdy nevzdávají

Až cyklisté zítra šlápnou do pedálů, začne na Korsice 100. ročník Tour de France. Největšího a nejslavnějšího závodu světa. Pro Francouze je to málem státní svátek, pro cyklisty největší výzva. Ale proč?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Tour de France Prudhomme prezentuje itinerář pro ročník 2013 | Zdroj: Reuters

„Co mám dodnes zapsané, je ta skvělá atmosféra, kdy je na závodech spousta diváků. Takový ten cirkus a humbuk kolem Tour byl odskočený ještě o řád dál,“ vzpomíná si Jan Hruška, čím se mu Tour de France vryla do paměti.

Jako cyklista ji objel jen jednou, moc se mu tam nedařilo, navíc si při pádu v týmové časovce pořádně potloukl záda. Ale nevzdal.

„Tour de France je někde, pak dva kroky dolů je Giro d’Italia, Vuelta a pak ten zbytek. Tour se dojíždí i s nemocí, zlomeninami. Jiné závody se dají vzdát, ale Tour ne. Je obrovská pocta být tam byť na posledním místě,“ vysvětluje Tomáš Konečný, který si také váží své, byť jediné, účasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tour de France se nejen mezi cyklisty těší obrovsky speciální přízně

Nic většího pro cyklistu neexistuje. A vítěze třítýdenního zápolení na rozpálených rovinách i chladných kopcích Alp a Pyrenejí si považují víc než kohokoli jiného.

„Tour je jediný závod, kde se netrénuje, protože i na Giru a Vueltě z těch 200 lidí, kteří jedou, třeba 50 jede v rámci tréninku. Stejné je to například na MS,“ říká Tomáš Konečný.

Snad jen duhový dres světového šampiona se může Tour přiblížit. Už od roku 1903 píší cyklisté svými příběhy historii Tour de France. A jestliže diváci žijí závodem tři týdny v roce, oni sami mnohem déle.

Promo Tour je nedostižné

„Tlak od týmu. Neustále se o tom mluví a chystá. Třeba se řekne, tyhle kola budou na Tour. Řeší se širší i užší výběr. Je to minimálně měsíc a půl trvající masáž. Někdy i delší. Kdo pojede a kdo naopak ne, se řeší klidně už v lednu,“ popisuje Jan Hruška.

Tour výrazně těží z toho, že byla první mezi všemi velkými závody, ze své dlouhé tradice i z toho, že se jako jediná jede v prázdninách. Pomáhá jí také to, že na celém světě nemá v tu chvíli konkurenci ani v jiném sportu. Ale také se o ni dovedou pořádně postarat organizátoři.

„Prezentace toho závodu je tak obrovská. Tour de France zná opravdu každý,“ uzavírá Jan Hruška.

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme