Štěpánka Hilgertová má rodinnou nástupkyni, na kajaku jezdí i její neteř Amálie

Vodní slalomářku Hilgertovou čeká tento týden juniorské mistrovství světa v Liptovském Mikuláši. Ne, to není čtvrtstoletí stará zpráva, ani jsme se nezbláznili. Jen se tahle informace netýká dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky, ale její patnáctileté neteře Amálie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěpánka Hilgertová nevylučuje start na příští olympiádě | Zdroj: ČTK

„Zatím mě moc nesrovnávají. A doufám, že ani nebudou, protože to by byla hodně vysoká laťka! Myslím, že je hlavně důležité, aby mě to bavilo, abych jezdila ráda. A jestli se k tomu připojí nějaké úspěchy, tak to bude ještě lepší,“ směje se sympatická blondýnka.

Navzdory svému věku už se poměrně úspěšně měří i s domácí špičkou. Ze šesti letošních závodů Českého poháru se čtyřikrát dostala do finále a jednou se probila až na šesté místo. Ale co je to samozřejmě oproti tetě Štěpánce!

A tak si Amálie uvědomuje, že musí hodně přidat. „Hlavně nemám ještě moc sílu, takže se spíš vezu, než abych pádlovala. Takže hlavně asi ta dynamika. A pak se samozřejmě musím vyjezdit,“ ví Amálie Hilgertová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vodními slalomářkami Amálií a Štěpánkou Hilgertovými natačel Jan Suchan

Na její vývoj dbá teď hlavně trenér Jiří Prskavec starší, který letos dovedl svého syna k titulu mistra Evropy. Slavná teta se spíš drží zpátky.

„Občas, když se jí na něco zeptám, tak mi řekne. Ale já se většinou snažím spíš soustředit na to, co mi řekne můj trenér. Abych nebyla moc rozladěná, abych věděla, jak to mám jet, soustředit se jenom na jednu věc,“ odhaluje Amálie Hilgertová.

Štěpánka Hilgertová: Nerada jí do toho mluvím

Štěpánka Hilgertová pak říká. „Samozřejmě se o tom bavíme, ale já do toho nerada mluvím, pokud si neřekne. Protože si myslím, že není dobré, pokud jdou rady z mnoha stran. Ony se nemusí vždycky shodovat. Já ji taky nevidím na každém tréninku,“ konstatuje.

„Jsem zastáncem toho, že člověku by měl radit ten, kdo ho zná i z tréninků. Kdo používá jakoby vůči výkladu trati názvosloví, na které je ten daný člověk zvyklý. Takže se toho snažím spíš vyvarovat,“ vysvětluje Štěpánka Hilgertová.

Ta je dvojnásobná olympijská vítězka z Atén a Sydney, majitelka řady medailí ze šampionátů světových i evropských. Může na to její neteř navázat?

„Řekla bych, že může. Otázka je… Ona je ten typ, že je zároveň chytrá, všestranná, ona se může klidně chytit nějakého studijního oboru a třeba nepůjde do toho sportu tak naplno. Ale myslím, že je velice šikovná, že není uspěchaná ve vývoji, že začala jezdit na dnešní děti ‘pozdě‘. Myslím, že ji to chytlo zcela přirozeně, takže v tomhle ji vidím nadějnou,“ prohlásila Štěpánka Hilgertová.

A navíc dodala. „ Pak mi připadá, že to má velice dobře srovnané v hlavě, že umí závodit na svoje poměry. Řekla bych, že často jede závodní jízdu nad to, co jezdí v tréninku, což je velice dobrý předpoklad. Otázkou samozřejmě je, jestli si to udrží. Ale já jí v tomhle hrozně fandím.“

Rodinná tradice

A fandit určitě bude i tento týden, kdy se patnáctiletá Amálie pokusí rozšířit rodinnou sbírku o úspěch z juniorského mistrovství světa. I když ono závodit v kajaku se jménem Hilgertová asi není jen tak.

„Dřív mi to hrozně vadilo. Teď jsem ráda, že máme takovou rodinu od vody, vůbec mi to nevadí, naopak jsem radši,“ prozrazuje Amálie Hilgertová.

Konec konců má být nač hrdá. Její příjmení totiž neproslavila jen teta Štěpánka, ale také strýc Luboš starší, bratranec Luboš mladší, otec Václav a matka Marcela. Třeba se brzy i ona svými výsledky zařadí do této společnosti

Jan Suchan, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme