Stipendia od ČOV využijí sportovci na přípravu, mají jim pomoci k medailím z OH

Optimální příprava na takovou ostře sledovanou akci, jakou jsou olympijské hry, není pro sportovce zrovna levnou záležitostí. Také proto nabízí Mezinárodní olympijský výbor stipendium alespoň některým talentovaným borcům. Pokud se týká letních her 2016, do tohoto projektu bylo zahrnuto i 14 českých reprezentantů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český judista Lukáš Krpálek ze zlatou medailí na mistrovství světa v Čeljabinsku

Český judista Lukáš Krpálek ze zlatou medailí na mistrovství světa v Čeljabinsku | Foto: Český svaz Juda

„Počet nám určil Mezinárodní olympijský výbor. Na základě rozhodnutí expertního týmu, jsme dělali pořadí jednotlivých sportovců navržených jednotlivými svazy,“ vysvětluje sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

Stipendium je vypláceno od září letošního roku a určitě nemá sloužit například k tomu, aby sportovci mohli nakoupit hodnotnější vánoční dárky.

„Rozhodně ne. Pravidla jsou jasně dána. Skoro vždy to musí být spojené s přípravou olympijským hrám,“ říká Doktor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mladé české sportovce podporuje v cestě za úspěchem na OH ČOv formou stipendií

„Chtěla bych začít pracovat s fyzioterapeutem, který se o nás staral před olympiádou v Londýně,“ dává nahlédnout do svých stipendijních plánů veslařka Lenka Antošová a dodává:

„A samozřejmě soustředění, což je vždy největší část rozpočtu. Obzvlášť kdybychom chtěli vyrazit někam do tepla a začít veslovat dřív než březnu, jako tomu obvykle bývá.“

Mezi vybranými sportovci jsou i ti, kteří už se třeba dokázali výrazně prosadit na velkých mezinárodních akcích, ale o zisku olympijské medaile si zatím nechávají zdát. Což je také případ kanoisty Martina Fuksy.

„Stipendium půjde hlavně na přípravu a celkovou regeneraci, masáže, fyzioterapii a nějaké doplňky stravy, které jsou také určitě důležité.“

Dostat se na olympijské hry - to ovšem není zpravidla tak úplně jednoduché ani pro medailisty z mistrovství světa.

Postupné kladení cílů jako společný znak

„Nejdřív musím myslet na kvalifikaci, která nebude vůbec lehká. To, že jsem letos na MS dojel druhý, vůbec neznamená, že výsledek zopakuju. Důležité je neusnout na vavřínech a makat dál.“

Stejná předsevzetí má také Lukáš Krpálek. Ten, jak víme, se v letošním roce zapsal do historie českého juda ziskem zlaté medaile na světovém šampionátu.

„Nechtěl bych, aby to tímhle skončilo. Chtěl bych medaili z olympijských her a doufám, že už to bude právě v Riu. A nejdůležitější bude projít právě olympijskou kvalifikací, abych tam pak byl mezi nasazenými. Až pak se začnu připravovat na samotnou olympiádu.“

Aleš Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme