Střelci mají nová pravidla. Důvodem je snaha o setrvání v programu OH

Pokud sportovní střelbu sledujete jen na olympiádě, asi by vás v Riu čekal šok. Po Londýně si totiž mezinárodní federace řekla, že je třeba zatraktivnit pravidla. Ve všech disciplínách se teď střílí finálové položky od nuly a závodníci postupně odpadávají, dokud nezbude jen vítěz. Pistoláři a puškaři si odbyli velký test na Velké ceně Osvobození v Plzni, největších mezinárodních závodech pořádaných v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní olympijské hry Londýn 2012. Sportovní střelba, vzduchová puška ženy, 28. července. Kateřina Emmons vybojovala čtvrté místo

Letní olympijské hry Londýn 2012. Sportovní střelba, vzduchová puška ženy, 28. července. Kateřina Emmons vybojovala čtvrté místo | Zdroj: ČTK

„Tento vyřazovací systém se mi líbí a určitě je i divácky atraktivní. Když se tím komentátoři naučí pracovat, tak myslím, že to bude dobré.“ Jenže ne všichni jsou tak optimističtí jako Kateřina Emmons, olympijská vítězka momentálně na mateřské dovolené.

„Podle mě je strašně nespravedlivé, když se do finále dostane někdo z prvního a někdo z osmého místa a mají mezi sebou rozdíl třeba 15 bodů, což se stává běžně. A pak se jde od nuly. V tomhle by se to mělo vrátit zpátky nebo alespoň trochu poupravit,“ doufá velký talent české střelby Nikola Mazurová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sportovní střelba má od letošní sezony atraktivnější pravidla

A neříká to proto, že by byla zhrzená. Na Velké ceně Osvobození si totiž dobře vyzkoušela oba možné pocity. Před finále vzduchové pušky mohla mít radost, protože jí coby osmé smazali ztrátu, v malorážce zase jako nejlepší žena kvalifikace přišla o velký náskok. V obou případech ale vyhrála.

Změna pravidel ovšem nespočívá jen ve finálových závodech od nuly a následném vyřazování. U disciplín, které mají tři polohy - vestoje, vkleče a vleže - se i ve finále nově střílí ve všech třech. Při jejich změnách nastává šrumec a situace skoro jak z triatlonu.

„Je to opravdu strašně rychlé a já mám v podstatě v hlavě jen to, abych to všechno stihla, a pomalu ani nevím, jak střílím,“ usmívá se bronzová medailistka z Londýna Adéla Sýkorová. A proč vlastně všechny ty úpravy?

„Tím základním motivem je, aby střelba zůstala v olympijském programu. Má-li to tak být, musí být atraktivní tak, aby ji braly televize. A televize ji budou brát, když splníme některé ty podmínky. Osobně za tím vidím ten tlak televize,“ vysvětluje sportovní ředitel Českého střeleckého svazu Vladislav Šaňák.

I já přestanu nadávat, říká Petr Kůrka

Střelba má své místo mezi olympijskými sporty jisté možná i proto, že už v minulosti byla ke změnám pravidel svolná. Třeba otec a trenér Kateřiny Emmons Petr Kůrka vyhrál v roce 1986 první mistrovství světa, na kterém se konala finále.

„Byla to tenkrát obrovská změna, protože byl konec kvalifikace, šel jsem se podívat na výsledkovou listinu, byl jsem 1, 5. nebo 10. a takhle už to bylo. Byla to obrovská psychologická změna, když se o to umístění muselo bojovat ještě ve finále. Když je něco nové, tak to vypadá všechno divně, ale lidé si zvyknou a přestanou nadávat. I já.“ Obzvlášť když začnete argumentovat televizí, olympiádou a s tím souvisejícími penězi.

Jan Suchan, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme