Střelci mohou být víc v pohodě. 'Kvotaplaců' přibývá

S přibývajícími účastnickými místy na londýnskou olympiádu se lepší nálada mezi českými sportovními střelci. Jak mezi těmi, kteří je v nedávné době získali, tak i těmi, kteří je vybojovali i dříve. I když nikdo z nich nemá stoprocentně zaručené, že se na největší sportovní akci planety podívá. "Kvotaplacy" totiž mohou národní svazy přerozdělit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Marušková | Foto: Lenka Marušková

Lenka Marušková, Martin Podhrázský, Jiří Lipták, Jiří Gach a Jan Sychra. To je pětice Čechů, která jako jediná měla ještě před dvěma týdny vystřílená účastnická místa pro Londýn.

Že vám ve výčtu chybějí jména dvou úřadujících olympijských vítězů Davida Kosteleckého a Kateřiny Emmons? Ne, nespletli jsme se, tak tomu skutečně bylo.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českými sportovními střelci mluvil Jan Suchan

A právě Kateřina Emmons před Světovým pohárem v Mnichově připustila: "I když účastnické místo nezískám, tak budu pořád bojovat o to, abych měla takovou výkonnost, že by to místo přesunuli."

"Všechno se může stát. Pokud na tom budu výkonnostně dobře, tak jsou opravdu všechny možnosti otevřené až do poslední chvíle, takže žádné vzdávání," dodala trojnásobná olympijská medailistka.

Mnichovské závody ale přinesly českým barvám dvojnásobnou radost, kromě Kateřiny Emmons se ve vzduchové pušce zaskvěla získaným účastnickým místem i Adéla Sýkorová, a tak se mohlo ulevit nejen zmíněné pětici.

"Byli v napětí i funkcionáři. Teď to určitě v nich opadlo, atmosféra je rozhodně lepší. Každopádně všichni cítíme, kdo má na to získat kvalifikační místo na olympijské hry. Těm, kteří na to měli a místo ještě neměli, se nejvíce fandilo a přálo se jim to," říká Lenka Marušková.

Ta se ovšem jako stříbrná medailistka z aténské olympiády nebo bronzová z posledního mistrovství světa nebála toho, že by třeba na úkor Kateřiny Emmons zůstala příští rok doma: "Já mám natolik konstantně vysoké výsledky, že jsem nikdy nepochybovala o tom, že bych na olympiádu nejela."

Na dvě místa v trapu tři dobří střelci

Naopak brokař Jiří Gach si svou účastí na olympiádě až tolik jistý být nemůže, protože střílí v disciplíně trap, ve které druhý "kvotaplac" získal třetí muž z loňského světového šampionátu Jiří Lipták.

A protože více než dvě účastnická místa žádná země v žádné disciplíně získat nemůže - a to ani přesunutím z jiné disciplíny - je možné, že bude Gachova letenka obětována ve prospěch Davida Kosteleckého, který právě v trapu triumfoval v Pekingu.

"David by jako olympijský vítěz mohl obhajovat, ale většinou to bývá tak, že by měl jet ten, kdo 'kvotaplac' udělal. Budu zvědavý, co příští rok vymyslí státní trenér - jestli vymyslí nějaké nominační závody, tak se budu zase rvát jako lev," říkal hned po vybojování účastnického místa Jiří Gach, kterému kromě úsilí v případných nominačních závodech nezbývá než doufat.

Pomůže pohoda k dalším medailím?

V ostatních disciplínách ale tak nabitá sestava jako v trapu není a lze v nich také vybojovat další "kvotaplacy".

"Určitě věřím tomu, že ho získá Martin Strnad v rychlopalbě, jedno pistolové místo by mohla získat moje sestřenice Petra Hyková a potom na zimním mistrovství Evropy věřím Pavle Kalné," předpovídá Marušková.

Pokud by jí předpověď vyšla a nepřibyl nikdo další, cestovalo by do Londýna deset českých střelců, což by mělo i určité výhody. "Čím víc střelců bude na olympijských hrách, tím lépe. Bude nás větší parta, bude větší legrace a větší pohoda," těší se Lenka Marušková.

A kdyby z té pohody vzešly tři olympijské medaile jako naposledy v Pekingu, určitě by se nezlobili ani střelci, ani čeští sportovní fanoušci.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme