Střelkyně Marušková si každou olympiádu užívala. Těší se i na Londýn

Jaká je atmosféra olympijských her z pohledu sportovních střelců? Právě to se vám pokusíme zodpovědět v tomto díle Olympijského zeměpisu. Pomůže nám přitom Lenka Marušková, stříbrná medailistka z Atén, která se zúčastnila i následující olympiády v Pekingu a chybět nebude ani v Londýně 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Marušková | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Do Atén odlétala Lenka Marušková ještě jako Lenka Hyková. V 19-ti letech byla velkou nadějí české sportovní střelby, čerstvou juniorskou mistryní Evropy a druhou ženou ve sportovní pistoli na posledním závodu Světového poháru před olympiádou. Na největší sportovní akci planety se zákonitě cítila jako benjamínek.

„Všechno pro mě bylo nové – olympijská vesnice, ubytování, jazyk. Já jsem neuměla anglicky, uměla jsem německy. Takže jsem měla trošičku problém se s tím sžít. Ale každopádně jsem se na všechno těšila, se vším jsem se poprala. Atmosféra byla vynikající! Přijela jsem odtamtud naprosto spokojená,“ uvedla Lenka Marušková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Střelkyně Marušková si každou olympiádu užívala. Těší se i na Londýn

Ve svém věku se česká střelkyně teprve rozkoukávala mezi kolegyněmi ze svého sportu, které se učily její jméno. A tak ji velmi potěšila možnost potkat také zástupce jiných odvětví. „Štěpánka Hilgertová nebo třeba Václav Chalupa, to jsou lidé, které jsem znala z plakátů nebo z televize. A teď najednou spolu obědváme! Byla jsem paf! A týden nato za mnou ti lidé – olympijští medailisté - přicházeli a gratulovali mi. Všechno se obrátilo.“

Kdybyste náhodou nevěděli, proč oba vodáci i další sportovci přicházeli s gratulacemi, pak samozřejmě kvůli stříbru ze sportovní pistole.

Očekávání před pekingskou olympiádou, kterou už absolvovala jako Lenka Marušková, poté byla zákonitě vyšší. Ale bylo z toho jen 20. a 26. místo. A tak bylo třeba hledat pozitiva jinde, třeba ve výletech s další střelkyní Michaelou Musilovou. „Rozumíme si, takže jsme procestovaly snad celý Peking, několik sportovišť. Byly jsme třeba na zápase Rafaela Nadala nebo jsme se byly podívat na Phelpse, na jeho další medaili. To byly prostě nezapomenutelné zážitky!“

A jak Lenka Marušková vnímala pekingský smog, jedno z témat poslední letní olympiády? „Podnebí bylo přeci jen o něco horší než u nás. Bylo tam vedro, smog. Ale myslím, že na výkony nás střelců to nějaký vliv nemělo. Byli jsme zavření na střelnici. Když to byla vzduchová pistole, tak jsme byli v klimatizované místnosti, a nebo jsme byli venku a tam nám to tolik nevadilo.“

Počet svých účastí na olympijských hrách rozšíří příští rok - pokud se nestane nic neočekávaného - na tři. Do Londýna se těší už teď.

„Nejenom, že časový posun nebude skoro žádný, podnebí bude podobné, nebude to zase až tak daleko. Takže to pro nás závodníky, alespoň z Česka, nebude nějak náročné. Co se týče publika, tak David říkal, že by se tam rád podíval, že tam za mnou přiletí. Tato podpora bude pro mě to nejcennější!“ řekla Lenka Marušková o svém manželovi, manažerovi a osobním kouči v jedné osobě Davidovi.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme