Stromořadí botanické zahrady má už i olympijské kořeny

Ačkoliv listopad především flóře nepřeje, v botanické zahradě v pražské Tróji bylo tento týden opravdu živo. V rámci projektu Stezka nejvýznamnějších osobností České republiky sem totiž zavítaly hned čtyři velké olympijské hvězdy, aby zde na památku svých úspěchů zasadily vlastní strom.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtveřice olympijských hvězd vysázela v botanické zahradě své stromy | Foto: Michal Jurman

Buxus či chcete-li v češtině zimostráz, přesně tyto stromy totiž pod rukama čtveřice Dana Zátopková, Věra Čáslavská, Štěpánka Hilgertová a Martin Doktor začaly vykrojovat své první letokruhy v pražské botanické zahradě. Zmíněná čtveřice přitom prokazovala sportovní výkony i s rýčem v ruce, především v rukou Martina Doktora se zmíněný nástroj zase tolik od pádla kanoisty nelišil.

„Je tam nahoře hlavička jako u pádla ,ale s rýčem se pracuje trochu jinak(smích).“

Přehrát

00:00 / 00:00

Stromořadí botanické zahrady má už i olympijské kořeny

Pravda, s rýčem by Martin Doktor asi před 15 lety nevylovil dvě zlaté medaile z OH v Atlantě. Přesto by jinak šlo nalézt paralely mezi výsadbou stromů, jejich růstem a cestou zmíněných sportovců za úspěchy.

„Každý strom roste jinak dlouho, ale je pravda, že sportovní kariéra, třeba zrovna v mém případě, dozrávala docela dost dlouho. Musela jsem si počkat do 28 let, kdy už všichni kariéru takřka končí. Asi tam určitá paralela mezi zráním může být,“ komentuje Štěpánka Hilgertová, jediná stále aktivní sportovkyně ze zmíněné čtveřice českých olympijských legend.

Ty, aby si mohly na Stezce nejvýznamnějších osobností České republiky vysadit svůj strom, museli splňovat poměrně jednoduchou podmínku, zisk více než jedné zlaté medaile z OH. Výjimku tvořila Dana Zátopková, která získala jen jednu zlatou v Helsinkách. Zimostráz ale sázela i za svého zesnulého muže, který medaile získal hned 4, a proti srsti jí zmíněná činnost rozhodně nebyla.

Zátopková chodí místo k lékaři za stromem

„Mám k tomu vztah. Jednak je to krásné, jednak to patří k životu a i kvůli tomu, že jsem chodila s Emilem často běhat do lesa, tak jsem začala mít úctu i ke starším, vzrostlým stromům. Věřím v to, že když objímám starý strom a mluvíte s ním, tak je to prospěšné i pro vaše zdraví. Byla jsem u něj s páteří a říkala mu, jestli by mi nepřidal trochu síly,“ směje se stále vitální Dana Zátopová. Sílu jejího stromu můžete využít v botanické zahradě i vy. Spěchat přitom rozhodně nemusíte.

Sázení stromů Dana Zátopková | Foto: Michal Jurman

„Stromky nás pochopitelně přežijí. Ten můj strom, pokud se ujme, se prý dožívá až 250 let,“ říká sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská.

Jakub Kanta, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme