Super Bowl vyhráli Denver Broncos. Pantery z Caroliny porazili 24:10

Jubilejní padesátý Super Bowl vyhráli američtí fotbalisté z Denveru. Ve finále zámořské NFL Broncos porazili v San Franciscu před 75 tisíci diváky Pantery z Caroliny 24:10. Pro Denver je to třetí titul v historii. Svůj druhý titul získal ve svém pravděpodobně posledním zápase kariéry brzy čtyřicetiletý rozehrávač Denveru Payton Manning.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Quaterback týmu Denver Broncos Payton Manning se zdraví se soupeřem z Caroliny Panthers Camem Newtonem poté, co Broncos ovládli jubilejní padesátý Super Bowl | Zdroj: Reuters

Manning se v 39 letech stal nejstarším quaterbackem, který dovedl svůj tým k zisku titulu.

Za svůj druhý Super Bowl kariéry však vděčí zejména vynikající obraně Broncos, která zcela zastavila nejlepší útok soutěže v čele s nejužitečnějším hráčem sezony Camem Newtonem. Ten byl neustále pod tlakem dvojice Von Miller a Demarcus Ware a prožil nejhorší utkání tohoto ročníku.

Zápas byl soubojem dvou generací quaterbacků. A zkušenost se projevila. Manning začal velmi dobře a rychle připravil pro kopáče Brandona McManuse první tři body utkání. To Newton ve svém prvním Super Bowlu bojoval s nervozitou a za celý první poločas se nedostal na polovinu soupeře.

Rozhodujícím faktorem utkání byla defenziva Broncos, která vůbec nedovolila běhovou hru Pantherů. Navíc Miller skvělým zákrokem vypíchl míč Newtonovi a vybojoval tak snadný touchdown, který dal Denveru vedení 10:0 už po první čtvrtině.

Přitom právě drtivé úvody zápasů byly v sezoně silnou zbraní Pantherů. Tentokráte se však role otočili a Carolina se s tím nevyrovnala. Sice skokem pro touchdown v podání Jonathana Stewarta snížila, ale Broncos konzervativní hrou a proměňováním kopů za tři body svůj náskok drželi.

Manning se sice prosazoval minimálně, ale těžil ze své zkušenosti. Navíc mu hodně pomohl Jordan Norwood, který po puntu soupeře zaběhl rekordních 61 yardů a připravil další snadný kop pro McManuse. Klíčová ale byla obrana. Vždy, když už se zdálo, že se Carolina chytne, přišel skvělý defenzivní zákrok, který její naději uhasil.

Carolinu sice ještě držel ve hře obránce Kony Ealy, který třemi staženími Manninga vyrovnal rekord Super Bowlu v počtu sacků, ale Denver výhru nepustil.

Super Bowl, finále ligy amerického fotbalu NFL

Denver Broncos - Carolina Panthers 24:10 (10:0, 3:7, 3:0, 8:3).

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme