Suverénní Froome nedal soupeřům šanci ani v horské časovce. Kreuziger si na Tour pohoršil

Osmnáctá etapa nejslavnějšího cyklistického závodu na světě je minulostí. Organizátoři Tour de France naplánovali pro závodníky poprvé od roku 2004 horskou časovku. Druhou letošní jízdu proti chronometru ovládl fenomenální Chris Froome a navýšil své průběžné vedení na čele závodu. Roman Kreuziger dokončil etapu na 13. místě a celkově si pohoršil na dvanáctou příčku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský cyklista Chris Froome v závěru 18. etapy Tour de France | Zdroj: Reuters

Během sedmnácti kilometrů na trase ze Sallanches do Megéve čekalo na jezdce takřka vše. Rovinatá pasáž, pro časovku atypické stoupaní i riskantní sjezd. Však si také šéfové týmů dlouho lámali hlavu s tím, jaká kola pro své svěřence připravit.

Dokonce ještě v průběhu etapy měly stáje kolem trati pozorovatele, kteří na start hlásili, komu to na jakém kole jede. Na časovkářském speciálu nakonec vyrazil do závodu i doposud vedoucí Chris Froome.

Ten ještě po šesti rovinatých kilometrech ztrácel na prozatím prvního Toma Dumoulina 23 vteřin. Přesto se ukázalo, v jak fenomenální formě britský závodník je. Kopcovitý profil trati rodákovi z Keni sedl a Froome doslova prolétl trať a na druhého Mollemu má na čele náskok téměř 4 minuty.

O problémech s výběrem kola hovoří i taktika celkově dvanáctého Joaquima Rodrigueze. Španěl si po rovinaté pasáži vyměnil časovkářský speciál za klasický stroj. Sám jezdec se rozhodl pod stoupáním k odvážnému kroku, naštěstí jeho tým byl na podobnou možnost připraven a závodník týmu Kaťuša neztratil tolik.

Kromě Romana Kreuzigera dnešní etapu dokončili i další dva Češi. Petru Vakočovi se horská časovka příliš nevydařila a dojel na 125. místě. Velice dobrou 26. pozicí v cíli se prezentoval český specialista na jízdu proti chronometru Jan Bárta.

Zvolna pojal dnešní etapu Rafal Majka, vedoucí muž soutěže o nejlepšího vrchaře. Body do vrchařské soutěže se dnes však body do soutěže o puntíkatý dres nerozdávali. Aby o něj do nedělního konce závodu Majka přišel, musel by prozatím druhý nejlepší muž v kopcích Thomas De Gendt posbírat takřka všechny vrchařské prémie.

I přes dnešní 90. místo si zelený dres pro nejlepšího sprintéra drží slovenský uragán Peter Sagan. Tým Tinkoff tak i přes ztrátu Alberta Contadora bude pravděpodobně v neděli na Champs-Elysées slavit vítězství v obou bodovacích soutěžích.

Zítra čeká jezdce letošní poslední horský dojezd do střediska Saint-Gervais.

Profil dnešní horské časovky:

Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme