Švédská freeriderka Rapaportová, kterou zasypala lavina, zemřela v nemocnici

Švédská freeriderka, kterou zasypala během natáčení v Chile lavina, dnes zemřela na následky způsobené nedostatkem kyslíku. Teprve třicetiletá Matilda Rapaportová byla od čtvrtka na jednotce intenzivní péče, ale lékařům se ji nepodařilo zachránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matilda Rapaportová (vlevo) na návštěvě v Praze v prosinci 2014 | Foto: Jana Kedroňová

Bývalá lyžařská závodnice byla ve freeriderském prostředí velmi respektovaná a oblíbená. Několik let se držela na vrcholu Freeride World Tour a v roce 2011 vyhrála také skandinávské mistrovství Big Mountain. V roce 2013 dostala divokou kartu na nejtěžší a nejprestižnější freeride závod Xtreme Verbier a zvítězila.

Rapaportová si zahrála v několika freeski filmech – Shades of Winter, Pure a v připravovaném Between. Byla vzorem a pravidelně přispívala do mezinárodního časopisu o ženském zdraví.

Její přátelé ji popsali jako člověka, který vždycky dokázal zlepšit náladu všem okolo a zajímal se o jejich problémy. Ráda trávila čas se svými přáteli ve švýcarském Engelbergu a s rodinou ve Švédsku. Letos na jaře se provdala za dlouholetého přítele, závodního lyžaře Mattiase Hargina.

„Matilda byla skvělou kamarádkou a inspirací. A to nejen v horách, ale pokaždé, kdy jsme spolu trávili čas. Jako sportovkyně byla úspěšná a profesionální ve všech ohledech, ale to, co si vždycky budu pamatovat, je její osobnost, její velké srdce, inteligence, skvělý charakter. Ztráta Matildy je nepředstavitelná,“ napsal na facebooku kamarád Anders Gustavsson.

Zavalena lavinou byla Rapaportová už v roce 2014 během natáčení na Aljašce. O tom, jak čelila obavám z návratu do hor, hovořila velice otevřeně.

„Mám hodně špatných vzpomínek z loňského roku, ale jsem zpět, abych si vytvořila nové, mnohem lepší. Když lyžuji, ráda překonávám svá vlastní očekávání. Ráda si stanovuji cíle a jejich plnění mě žene dopředu,“ řekla Rapaportová.

Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme