Svět sedmičkového ragby se chystá na příští OH, podle Kafky mají šanci i Češi

Jedny letní olympijské hry skončily, ale sportovci už se začínají těšit na ty další. V roce 2016 se bude poprvé soutěžit o medaile na jihoamerickém kontinentu, konkrétně v brazilském Riu. A na Hry se po zhruba sto letech vrací dva sporty - golf a také ragby. To nebude v klasické podobě s patnácti hráči, ale takzvané sedmičky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ragbyový reprezentant Michal Jirman a Alexandr Colt z Moldávie v zápase ME divize 1B

Český ragbyový reprezentant Michal Jirman a Alexandr Colt z Moldávie v zápase ME divize 1B | Zdroj: ČTK

„Sedmičkové ragby se bude hrát jen přes víkend, i proto se stalo součástí programu olympijských her. Jsou to relativně krátké zápasy. Na velkém prostoru je relativně málo hráčů. I pro laika je to poměrně pochopitelné, takže pokud si zapne kanál, kde sedmičky zrovna poběží, tak ho to chytne, protože je to sport velice dynamický, mužný a díky tomuto sportovnímu svátku se určitě zapíše do povědomí diváků,“ věří bývalý profesionální hráč a současný trenér české reprezentace patnáctkového ragby Martin Kafka.

Ve velkém ragby je světová špička poměrně úzká, patří do ní zhruba sedm osm zemí včetně možná nejoblíbenějšího týmu Nového Zélandu. V sedmičkové podobě tohoto sportu je ale konkurence větší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijské hry v Riu přivítají dva nové sporty

„Ty nejlepší země na sedmičkovou podobu ragby takovou váhu nedávají, byť se stala olympijským sportem. Tím skutečným ragby – číslo 1, tak jak to deklaruje mezinárodní federace IRB, zůstává patnáctkové, a proto se mu přední světové státy více věnují. To dává možnost menším zemím se jim přiblížit," říká Martin Kafka a zároveň naznačuje, že úplně beznadějná není ani možná účast českého týmu na olympijských hrách v Riu.

„V patnáctkovém ragby si můžeme nechat zdát i jen o možnosti bojovat o MS. V sedmičkovém to až tak nereálné není. Samozřejmě netvrdím, že postoupíme na olympiádu do Ria, kde bude hrát pouze 12 týmů. Klasického MS se účastní 20 států. Konkurenceschopnost je v sedmičkách samozřejmě mezi státy snazší a navíc, když to řeknu úplně lidově, můžeme s každým vylézt na hřiště."

Mistrovství světa v patnáctkovém ragby trvá necelé dva měsíce kvůli velké fyzické náročnosti a následné delší době na regeneraci hráčů mezi jednotlivými zápasy. To u sedmiček podobný problém z několika důvodů nehrozí.

„Protože ono se nehraje dvakrát 40 jako v patnáctkách, ale jen dvakrát 7 minut s minutovou přestávkou. Až finále se hraje na 2x10minut Hráči musí být velmi dobře připraveni rychlostně, akceleračně. Hra je velmi dynamická, je v ní méně kontaktů oproti patnáctkám. A samozřejmě jsou v daleko menším měřítku různé skrumáže," popisuje rozdíly bývalý profesionální hráč Martin Kafka.

Jakub Kanta, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme