Svět sedmičkového ragby se chystá na příští OH, podle Kafky mají šanci i Češi

Jedny letní olympijské hry skončily, ale sportovci už se začínají těšit na ty další. V roce 2016 se bude poprvé soutěžit o medaile na jihoamerickém kontinentu, konkrétně v brazilském Riu. A na Hry se po zhruba sto letech vrací dva sporty - golf a také ragby. To nebude v klasické podobě s patnácti hráči, ale takzvané sedmičky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ragbyový reprezentant Michal Jirman a Alexandr Colt z Moldávie v zápase ME divize 1B | Foto: ČTK

„Sedmičkové ragby se bude hrát jen přes víkend, i proto se stalo součástí programu olympijských her. Jsou to relativně krátké zápasy. Na velkém prostoru je relativně málo hráčů. I pro laika je to poměrně pochopitelné, takže pokud si zapne kanál, kde sedmičky zrovna poběží, tak ho to chytne, protože je to sport velice dynamický, mužný a díky tomuto sportovnímu svátku se určitě zapíše do povědomí diváků,“ věří bývalý profesionální hráč a současný trenér české reprezentace patnáctkového ragby Martin Kafka.

Ve velkém ragby je světová špička poměrně úzká, patří do ní zhruba sedm osm zemí včetně možná nejoblíbenějšího týmu Nového Zélandu. V sedmičkové podobě tohoto sportu je ale konkurence větší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijské hry v Riu přivítají dva nové sporty

„Ty nejlepší země na sedmičkovou podobu ragby takovou váhu nedávají, byť se stala olympijským sportem. Tím skutečným ragby – číslo 1, tak jak to deklaruje mezinárodní federace IRB, zůstává patnáctkové, a proto se mu přední světové státy více věnují. To dává možnost menším zemím se jim přiblížit," říká Martin Kafka a zároveň naznačuje, že úplně beznadějná není ani možná účast českého týmu na olympijských hrách v Riu.

„V patnáctkovém ragby si můžeme nechat zdát i jen o možnosti bojovat o MS. V sedmičkovém to až tak nereálné není. Samozřejmě netvrdím, že postoupíme na olympiádu do Ria, kde bude hrát pouze 12 týmů. Klasického MS se účastní 20 států. Konkurenceschopnost je v sedmičkách samozřejmě mezi státy snazší a navíc, když to řeknu úplně lidově, můžeme s každým vylézt na hřiště."

Mistrovství světa v patnáctkovém ragby trvá necelé dva měsíce kvůli velké fyzické náročnosti a následné delší době na regeneraci hráčů mezi jednotlivými zápasy. To u sedmiček podobný problém z několika důvodů nehrozí.

„Protože ono se nehraje dvakrát 40 jako v patnáctkách, ale jen dvakrát 7 minut s minutovou přestávkou. Až finále se hraje na 2x10minut Hráči musí být velmi dobře připraveni rychlostně, akceleračně. Hra je velmi dynamická, je v ní méně kontaktů oproti patnáctkám. A samozřejmě jsou v daleko menším měřítku různé skrumáže," popisuje rozdíly bývalý profesionální hráč Martin Kafka.

Jakub Kanta, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme