Talentovaný plavec Jan Micka v 18 letech přepisuje české rekordy

Možná už pět let plave Jan Micka s utrženým meniskem a uvolněnými vazy v levém koleni, přesto jeho plavecká kariéra stoupá stále strmě vzhůru. Za poslední rok ji ozdobil dvěma českými rekordy a v 18 letech ještě rozhodně neřekl poslední slovo. Spíše naopak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí naděje českého plavání Jan Micka na MČR 2011 | Foto: Michal Jurman

Věkem stále ještě junior se pomalu začíná chystat na vpád mezi seniorskou elitu. Vpád, který bude probíhat v hodně osobitém stylu, tedy s rockovou písní na rtech.

„Člověk se chce nějak zabavit, zpříjemnit si to. Z učení už mi hrabe, tak si musím začít zpívat. Radši mám rock než nějaké techno nebo hip hop," vysvětluje mladý plavec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plavec Jan Micka má do budoucna velké plány

Na oblíbený zpěv v bazénu během závodu ale osmnáctiletému teenagerovi z Prahy zbývá v poslední době stále méně času. Loni po dlouhých 34 letech překonal nejstarší český plavecký rekord, o který se na nejdelší bazénové trati 1500 metrů postaral v roce 1978 Daniel Machek.

Letos v dubnu jej stlačil o dalších 5 sekund a na Českém poháru v Českých Budějovicích navíc přidal své jméno i do historických tabulek na trati 800 metrů. Jako první Čech v historii ji zaplaval pod 8 minut. To vše v 18 letech. S rostoucími výkony se tak automaticky zvyšuje i jeho tréninková zátěž. Před Mickovou kilometráží přitom už dnes všichni další čeští reprezentanti jen nevěřícně kroutí hlavami.

„Kolem těch sedmi, někdy i osmi kilometrů. Od pondělí do pátku, každý den ráno. A odpoledne každý den kromě středy. Zatím to zvládám v pohodě,“ popisuje Micka dávky, které polyká na Podolí pod trenérským vedením Jaroslavy Passerové.

Micka musí překonávat také zdravotní problémy

Jeho vůle je o to obdivuhodnější, že už pět let laboruje s vážnými zdravotními problémy, které se už letos natolik zhoršily, že je bude muset začít milovník rockové hudby také řešit.

„Mám utržený meniskus v levém kolenu, vyskakuje mi. A ještě mám prý uvolněné vazy, takže to bolí jako čert,“ říká Jan Micka, který ale k lékařům hodlá dorazit až na podzim.

Když už koleno vydrželo pět let, nenechá se kvůli němu přeci obrat o možnou účast na seniorském mistrovství světa a hlavně na blížícím se mistrovství Evropy juniorů. Do Poznaně se totiž hodlá vydat pro velkou nálož medailových kovů. Kvůli ní nejen že překoná bolest kolene, ale nebude ani ladit na domácí český šampionát, který se koná týden před jeho startem v Polsku.

„Určitě bych se chtěl dostat do finále a pokusit se o umístění na stupních vítězů v závodu na 800 metrů, na 1500 metrů a třeba i na čtyřstovku,“ plánuje si Micka na začátku července velké cíle.

Rád by uspěl mezi elitou

V budoucnu, až ukončí studium na sportovním gymnáziu, se navíc chystá vyrazit prohloubit plavecké dovednosti do Spojených států nebo do Dánska. Tam by už rád dorazil jako hotový plavec, který bude mít i na seniorské úrovni své velké jméno.

„Někdo mi říká Míca, někdo Micina. Trenérka mi začala říkat manažer Míca,“ prozrazuje Jan Micka přezdívky, na které se za vámi na bazénu zcela jistě ještě v těchto dnech otočí.

Časem se dá ale čekat, že familiární „Míco" vystřídají spíše označení typu zlatý medailista, vítěz nebo šampión. Micka má k tomu totiž nejen dost talentu a skromnosti, ale také ve stylu jeho oblíbené hudby až heavy metalově nezdolné vůle a tvrdosti.

Michal Jurman, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme