TdF: Cyklisty čeká etapa s dojezdem na legendární hoře Mont Ventoux

Cyklisté na Tour de France dnes vyjedou na málem posvátný kopec Mont Ventoux. Tato hora je vidět z pořádné dálky budí respekt i obavy. A v den nejdůležitějšího státního svátku Francie může rozhodnout 100. ročník nejslavnějšího závodu světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým Saxo-Tinkoff s Romanem Kreuzigerem může Chrisu Froomeovi na Mont Ventoux dělat problémy | Zdroj: Reuters

Zkuste si představit ideální den francouzské rodiny na výročí dobytí Bastilly. Ráno si přispat, vykoupat se v nejbližším moři nebo rybníce, posnídat croissant, protáhnout si oběd ve stínu zahrady a pak fandit svému cyklistovi jedoucímu si pro triumf na Mont Ventoux. Na kopec, kam Tour de France zavítá teprve popatnácté za sto let.

„Je mýtický. Je trochu jako L'Alpe d'Huez, je to provensálský obr. Sním o tom, ale konkurence je tu silná,“ realisticky hodnotí své šance Francouz Pierre Rolland, který vede pořadí v boji o nejlepšího vrchaře. A v bílém dresu s červenými puntíky dnes bude stoupat na Mont Ventoux.

Přehrát

00:00 / 00:00

Patnáctá etapa 100. Tour de France bude jednou z nejtěžších v ročníku

Brit Chris Froome bude zase bojovat o to, aby zvýšil celkový náskok nebo alespoň neztratil. Ovšem…“Hodně lidí nás podceňuje a ten tým je opravdu hodně silný a to, co jsme předvedli, tak doufám, že to nebyla poslední věc, kterou jsme předvedli, a že ještě budeme dál bojovat,“ říká Roman Kreuziger. Čtvrtý muž celkového pořadí, který je jen příčku za kapitánem svého týmu Saxo-Tinoff Albertem Contadorem. A 2 minuty a 48 sekund za Froomem.

Z toho vyplývá jediné. Dnes by se mělo bojovat o celkové pořadí. Na Ventoux už Roman Kreuziger jel. „Pamatuji si, že jsme tam už dvakrát dojeli, ale jen tak matně a už je to hodně zpátky.“

Třeba v roce 2009 tam byl na Tour 7. Už jméno kopce Ventoux a jeho lysina na vrcholu naznačuje, že tam cyklistům bude nejspíš pořádně foukat vítr. „Je tam dobré být v háku.“ A co ještě? Stanovit taktiku vedoucí k úspěchu. I když plány mohou vzít rychle za své a adaptovat se z plánu A na B, případně C i D.

„Bude záležet hlavně na nohách a ne na taktice,“ říká Roman Kreuziger, který by dnes na Mont Ventoux mohl zažít svůj velký den.

Tour de France 2013 | Foto: ČTK

Tomáš Kohout, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme