Tisíce běžců si připomenou 121 let od založení Mezinárodního olympijského výboru

Více než 20 tisíc lidí ve 20 městech České republiky vyrazí zítra v 18 hodin do Olympijského běhu. Start pro všechna místa bude společný přes vysílání Radiožurnálu. Sportovci tak uctí vznik Mezinárodního olympijského výboru, jehož spoluzakladatelem byl přesně před 121 lety Čech Jiří Guth-Jarkovský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní olympijský výbor, druhý zleva stojí Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, vpravo sedí Pierre de Coubertin, 1896 | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo, Albert Meyer

„Z Čech nezúčastnil se borec žádný, nebylo ještě ani pochopení, ani zájem. Jen já sám jel jsem do Atén jakožto člen Mezinárodního výboru olympijského za Čechy,“ vzpomínal Jiří Guth-Jarkovský ve vysílání Československého rozhlasu na první novodobé olympijské hry v Athénách v roce 1896.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí Mezinárodního olympijského výboru připomněl reportér ČRo Jakub Marek

Ještě o dva roky dřív si ale na Sokola z Čech vzpomněl baron Pierre de Coubertin, když na kongresu pro amatérské otázky v Paříži předkládal návrh na obnovení Her.

„Guth i sám v pamětech říkal: ‚Proč pozval mě, to nevím. Zřejmě kvůli tomu, že jiného Čecha neznal.‘ Sám tam taky nepřijel. Vzpomíná, že se vůbec neodvážil v době, kdy končí školní vyučování, požádat o uvolnění na naprosto neznámou věc,“přibližuje historik a místopředseda Českého olympijského výboru František Kolář.

Hromadné cvičení a propaganda. Od první spartakiády uplynulo 60 let

Číst článek

I když český učitel tělocviku na pařížské Sorbonně chyběl, Pierre de Coubertin na něj nezapomněl. „Pořád ho zpravoval o tom, co se tam stalo. Když v Paříži v roce 1894 jmenoval MOV, který se měl starat o organizování OH, mezi jeho 12 členy jmenoval i českého gymnaziálního profesora,“ připomíná historik

Jiří Guth-Jarkovský tedy i za své neúčasti spoluzaložil před 121 lety Mezinárodní olympijský výbor. Jeho vznik si zítra připomene přes 20 tisíc běžců ve 20ti městech po celé České republice Olympijským během - ten odstartuje na všech místech v 18 hodin společně živě ve vysílání Radiožurnálu.

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme