Tomáš Kohout: ČSTV končí. V současné podobě

Český svaz tělesné výchovy končí. Tedy v podobě, v jaké fungoval doteď. Pod vedením, kde se jen měnily figurky, ale ne pořádky a systém. Novým předsedou je Miroslav Jansta, záda mu kryje Výkonný výbor navolený podle jeho představ. Vliv mají sportovní svazy. Ale muselo se to všechno stát?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volba nového předsedy ČSTV | Foto: ČTK

Do roka a do dne zvu tě na Boží súd! zvolal Kozina a jeho proroctví mířené na Lomikara přesně zabralo. Těžko říci, jestli se něco takového odehrálo i v ČSTV, ale nové vedení nepotřebovalo na sesazení toho bývalého ani ten rok.

Zástupci většiny sportovních svazů se naštvali loni v únoru, když se dozvěděli, jak je na tom Sazka a jak ji tehdejší vedení chce zachránit. Jak se to ČSTV nepovedlo víme, jak dopadlo bývalé vedení v čele s Pavlem Kořanem už také. V listopadu de facto skončilo, dnes definitivně.

Jestliže jsem po minulé Valné hromadě říkal něco o demonstraci síly vítězů - rozumějme sportovních svazů v iniciativě Sport 2011 zosobněně do dua Jansta-Kejval, teď už můžeme mluvit o převzetí moci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kohout: ČSTV končí. V současné podobě

Pánové (a těch pár dam) z komory tělovýchovných jednot podepisovali svým hlasováním pro Miroslava Janstu a nové členy Výkonného výbor další kapitulační listiny. A neměli přitom ani na vybranou. Proč? Prohráli už dávno.

Prohráli v době, kdy hlasovali pro Aleše Hušáka, který jim posílal peníze ze Sazky. Prohráli, protože se v podstatě postavili svým šéfům z komory sportovních svazů. Skončí. Nové vedení ČSTV nejspíš připraví takovou reorganizaci, aby se manažeři ze svazů snadno obešli bez těch "stovek bezejmenných dříčů z okresů a krajů" - abych použil kdysi populární slovní spojení.

ČSTV by se muselo změnit tak, jako tak. I kdyby Sazka neměla problémy a nevyschl tak základní zdroj příjmů. Na ČSTV by se dala najít pozitiva, ale jinak patřil spíše do archivů a antikvariátů. Tam je také znát ta patina starého, místy až zatuchlého. Organizace z poloviny založená na krajském uspořádání České socialistické republiky z roku 1960 nemohla v 21. století bez překopání od základů fungovat.

Kdo ČSTV povede, to víme. Na co ho předělá? To se dozvíme do začátku června. A jaký vliv to bude mít na český sport? To se ukáže možná už do roka a do dne.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme