Tomáš Kohout: God save La France! Aneb proč Tour ovládli Britové

Britové dobyli Francii. Postarala se o to armáda jejich cyklistů oblečená v dresech týmu Sky. Žlutý dres lídra Tour de France úspěšně hájil od osmé etapy Bradley Wiggins, druhý v pořadí Chris Froom a také vítěz poslední etapy - Mark Cavendish.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci týmu Sky s Bradlym Wigginsem na ramenou | Zdroj: Reuters

Nuda, nuda, žluť, žluť. Tato lehounká parodie skutečně vystihuje podstatu letošní Tour. Tedy alespoň co se týká boje o o první místo celkového pořadí.

Už po prezentaci trati Tour loni na podzim patřil Bradley Wiggins mezi favority. Prý kvůli ne až tak brutálním kopcům (což realita nepotvrdila), ale hlavně díky více než stovce kilometrů v časovkách. A Wiggins předpoklady potvrdil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošní Tour de France mluvil Tomáš Kohout

Nejen on. Britové v posledních několika letech postavili svůj tým i mezi profesionálními stájemi. Pojali silniční cyklistiku se vší vážností. Předělali pro ni dráhaře, televize Sky zaštítila jak reprezentaci, tak soukromý tým.

Loni na mistrovství světa dřeli zástupci Sky pro Marka Cavendishe, letos na Tour pro Bradleyho Wigginse. A čekají na olympiádu. Neuhnuli ze svých cílů, stalo se to pro ně věcí národní cti.

Tým Sky se také absolutně nemazal se svými soupeři. Sice počkal na Evanse stiženého připínáčkovou aférou, ale jinak nedovolil nikomu, aby Wigginse ohrozil. Strojovým tempem ani v kopích nenechal nastoupit soupeře. Zlikvidoval i třetího Nibaliho.

Bylo to jako za časů Lance Armstronga, které ani pořádně nepamatuje Mark Cavendish. Ovšem ten jak dostal volnou ruku a nemusel vozit Wigginsovi a spol. bidony, ovládal spurty. Vyhrát 4 krát za sebou v Paříži, to je 'majstrštyk', který se ještě nikomu nepovedl. Britové zkrátka Tour 2012 ovládli.

Velká slovenská stopa

Jen role zdatných sekundantů a těch, kteří se chopili minima nabídnutých šancí, zbyla na Slováka Petera Sagana a Francouze Thomase Voecklera. Druhý jmenovaný vyhrál dvě etapy a zelený dres svého Europcaru vyměnil za puntíkatý pro nejlepšího vrchaře.

A bratr Slovák zase triumfoval ve třech spurtech a místo dresu Liquigasu dojel v zeleném pro nejlepšího spurtéra. A možná, že v Lodýně, na olympiádě rozesmutní Brity, kteří očekávají domácí triumf Cavendishe.

Tomáš Kohout, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme