Tomáš Kohout: Proč Ázerbájdžán touží po sportovních akcích

To město jsem po osmi letech nepoznal. Letiště v Baku tedy ještě ano. Při čekání na to, než dostaneme s výpravou fotbalové Slavie víza, jsem měl tenkrát dost času si lavičky u přepážek prohlédnout. Ale jinak mi byly z metropole Ázerbajdžánu povědomé jen dvě budovy: místní filharmonie (z roku 1912) a Panenská věž (ta tam stojí možná už od 12. století).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrovská vlajka má rozměry 75 x 35 metrů

Obrovská vlajka má rozměry 75 x 35 metrů | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Celé město je jiné. Stačila cesta na hotel po nových bulvárech (domy dále od centra stojící ve druhé řadě už rozhodně tak vábně nevypadají) s obchody, jejichž značky jsem ani neznal, ale pod kterými byly nápisy New York, Paris, Milan. A rozhodně to nebyla jen nějaká pražská Pařížská. Příčina je zjevná.

Baku roste díky ropě. A díky systému, který pevně drží v rukách místní prezident Ilham Alijev. Panuje stylem chléb a hry. To druhé myslím doslova. O olympijské hry se dvakrát Baku marně snažilo, ty 1. Evropské by bez financí, vůle, úsilí a chtění Ázerbajdžánu ani nebyly. To potvrdil i šéf organizátorů Simon Clegg. A při jeho zkušenostech (jak vojenských, tak sportovně diplomatických a pořadatelských) a stylu, kdy si do Baku pozvali nejen jeho, ale přes tři stovky dalších zahraničních mazáků, kteří stavěli už olympiády v Atlantě, Sydney a další, není třeba pochybovat, že 1. Evropské hry budou velkolepé. Po pořadatelské stránce určitě.

Baku se chystá na 1. Evropské hry, začít mají za 9 měsíců

Číst článek

Největší stadion, ne nepodobný mnichovské aréně, rychle roste kousek od letiště. Naproti je hotová Národní gymnastická hala a vesnička sportovců. Crystal Hall u moře hostila už jednu ázerbájdžánskou megashow – pěveckou soutěž Eurovize v roce 2012. Tratě pro BMX jsou hotové, na pobřeží stojí konstrukce dočasných stadionů pro plážový volejbal, fotbal a vodní póla a hned vedle dostává střechu prý první pořádný plavecký stadion v Baku. Miliardy tečou stejně jako ropa trubkami z Kaspického moře.

I proto, že je to země věčného ohně. A ne kvůli třem mrakodrapům na kopci, které se noc co noc promění díky neonům v plameny. Nevím přesně, z čeho to pojmenování vychází, ale je trefné. Nejen kvůli hořlavému nerostnému bohatství, ale i kvůli své pohnuté historii i současnosti. Ty jsou dané polohou na jih od Ruska, na sever od Íránu a východně od Arménie.

Ázerbajdžánské Baku nebude náhodou prvním dějištěm Evropských her

Číst článek

Na neklidném Kavkazu, kde se mísí kultury a přelévají hranice. Organizace 1. Evropských her, ale i brzké formule 1, Islámských her nebo zápasu fotbalového Eura 2020 mají více důvodů. Ukázat schopnosti prezidenta, ale i země. Zpropagovat ji navenek. A i zviditelněním ochránit před možnými agresory.

Ázerbájdžán dělá, co může. Teď je na evropských olympijských výborech, aby podivný program her (mj. karate, sambo, aerobic, ale plavání jen 16-18letých a nicotná 3. liga evropského poháru atletických družstev) přilákal aspoň nějaké sportovní hvězdy.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme