Tour de France se chystá na legendární Tourmalet

Rozhodující etapa čeká dnes na cyklisty na devadesáté sedmé Tour de France. S největší pravděpodobností rozhodne o celkovém vítězi. Finální drama se odehraje na mýtickém kopci Tourmaletu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Únik cyklistů na Col du Tourmalet | Foto: Markéta Navrátilová

„Jste vrazi!" řval na organizátory Tour de France před sto lety Oscar Lapize. Přeměnil své myšlenky ve slova poté, co jako první cyklista historie zdolal Tourmalet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tour de France sleduje reportér Tomáš Kohout

Výrok tehdejšího celkového vítěze Tour neměl realitě až tak daleko. I proto, že etapa přes Tourmalet tehdy měřila 326 kilometrů, vedla i přes dalších šest těžkých kopců a přehazovačky na kolech nebyly. Technika se za sto let změnila, ale kopec ne.

„Je to náročné, dlouhé stoupání. Je to mýtický kopec Pyrenejí. Letos o to těžší, že se na něj jede dvakrát. Pro cyklisty to bude hodně těžké, pro čistokrevné specialisty vrchaře, jako je Alberto Contador, je to ale výhoda. Ten kopec má opravdu strmé stoupání, je hodně těžký, říká Richard Virenque.

A když něco takového řekne on, sedminásobný vítěz vrchařské soutěže na Tour, pak už ta slova něco znamenají. To, že je Tourmalet mýtický kopec, se dodává jaksi automaticky, hned za jeho název ale proč vlastně?

„Protože je ten vrchol hodně vysoko. Je úplně první, přes který se jelo v Pyrenejích. Znamená mnohem víc, než ostatní,“ vysvětluje stručně a jasně Bernard Hinault, pro změnu pětinásobný vítěz Tour de France.

A ačkoliv je Tourmalet sice neživý, ale rozhodně ne mrtvý, mluví o něm Monsieur Hinault jen v dobrém. „Mám dobré vzpomínky. Pokaždé když jsem ho přejížděl, měl jsem výbornou kondici. Byl jsem ve formě. Hezké vzpomínky,“ říká Hinault, ačkoliv na Tour nikdy nepřejel Tourmalet jako první.

To Richard Virenque naopak vůbec nejčastěji zdolávaný kopec Tour nemiluje. „Jednou jsme ho jeli z druhé strany. V dešti, v mlze. Tohle se mi vrylo do paměti, ve sjezdu se totiž pak jelo strašně rychle. Každou chvíli jsem mohl udělat chybu a skutálet se někam do rokle. Tam jsem zažil velký stres.“

Ten dnes cyklistům při sjezdu nehrozí. Na Tourmalet se totiž vydrápou z té těžší strany - od Bagneres. A v nadmořské výšce 2115 metrů se bude radovat nejspíše rovnou celkový vítěz letošní Tour.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme