Trenér a majitel Nikase se chtějí soudit. Po diskvalifikaci přišli o dva miliony

S půlročním zpožděním dnes převezme majitel koně Ribelina trofej za vítězství ve Velké pardubické. Osmiletý hnědák totiž původně doběhl druhý za Nikasem, jenže toho pořádková komise Jockey Clubu kvůli dopingu diskvalifikovala. Trenér Nikase Stanislav Popelka chce po výrobci krmiva vymáhat dvoumilionovou prémii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikas a jeho tým přišli o vítězství ve Velké pardubické (archivní foto) | Zdroj: ČTK

„Po sportovní stránce jsme přišli o vítězství ve Velké pardubické v rekordním čase, aniž by ty látky nějak ovlivnily výkon koně v dostihu. To řekl každý odborník,“ lituje i po půl roce trenér Stanislav Popelka. Se sportovní ztrátou už se ale postupně vyrovnal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenér a majitel Nikase se chtějí soudně domoci prémie za odebrané vítězství v loňské Velké Parubické

Triumf v nejslavnějším českém dostihu jemu, Nikasovi, žokeji Marku Stromskému ani majiteli Petru Kupkovi nikdo nevrátí. Trofej dnes přeberou majitelé původně druhého hnědáka Ribelina.

„O vítězství jsme přišli kvůli něčí chybě, my jsme žádnou neudělali. Slibujeme si, že dojde k nápravě ohledně finančního postihu. U majitele je to dost velká ztráta,“ říká trenér.

Konkrétně jde o dva miliony korun, což je prémie pro vítěze Velké pardubické. Popelka s majitelem Kupkou se o peníze budou soudit s výrobcem krmiva, kterého viní z toho, že v krmení byly zakázané látky, které v něm alespoň podle štítku být neměly.

Valach Nikas v sedle s žokejem Markem Stromským zvítězil v nejslavnějším dostihu kontinentální Evropy 11. října loňského roku. Přesně po měsíci ale vyšlo najevo, že vítězný kůň měl pozitivní dopingový nález. Konkrétně na kofein a theobromin.

„My jsme tam nic takového nedávali. Jestli je tam nějaká kontaminace, může být nějaká malá z přimíchání. Pak tam může být kontaminace z pastvy a taky nevím, čím dál se ještě krmilo. Já jsem u toho koně neseděl,“ bránil se Emil Gregovský, který je ve firmě Troubecká hospodářská odpovědný za výrobu krmiv.

Výrobce krmiva od začátku tvrdí, že jeho krmivo zakázané alkaloidy neobsahovalo. Štítek na krmivu prý obsahoval všechny údaje, které měl. Svá slova budou muset zástupci firmy možná zopakovat i u soudu.

Jan Suchan, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme